Ritka tarsolyzáró és rangos férfi sírok is előkerültek Csákberényben az avar kori temető feltárásánálRitka tarsolyzáró és rangos férfi sírok is előkerültek Csákberényben az avar kori temető feltárásánál
Szücsi Frigyes meg is mutatja az aznap előkerült legérdekesebb leletet a csákberényi avar kori temető tervásatásán. A faragott és csontból készült tarsolyzáró ilyen formában nem számít gyakori leletnek. Jó, ha minden ötvenedik sírban találnak ilyen mellékletet.
2021-ben a véletlennek köszönhetően fedezték fel azt az avarkori temetőt Csákberény előtt, ahol immár harmadik alkalommal kezdték meg a tervásatást a Szent István Király Múzeum régészei az úgynevezett Arató-szérűn.
"Az idei évben 36 sírt fogunk feltárni, amiből most már közel a 30 feltárásánál járunk így az ásatás vége felé. Meglepetésünkre ez a temetőnek a közép-avar kori része, amit az idei évben kutatunk, illetve a 8. század elejéről vannak még temetkezések. Nagyon fontosnak tartom, hogy jöttek elő rangos férfi sírok. Veretes övekkel voltak eltemetve, és azt gondolom, hogy ők lehettek a helyi elit, akik az adott közösségnek az irányításáért, vezetéséért feleltek. Jelentőséggel bírnak azok a sírok, amikből ékszerek kerülnek elő, vagy az előbb említett övveretek, különböző faragott csonttárgyak, mert ezek segítenek a keltezésben. Így fel tudjuk állítani a temető betelepülésének a relatív - és szerencsés esetben az abszolút időrendjét. Így felépítve az időrendet pedig lehetőség nyílik olyan időszakok keltezésére, ahonnan nincsenek olyan jól meghatározható korú leleteink, mint például a 9.század, ami a kutatásnak a fókuszában áll. Ez egy nagyon fontos kérdés, mert Árpád népének az érkezését - tehát az úgynevezett magyar honfoglalást megelőző - időszak." - mondta el kérdésünkre Szücsi Frigyes.
Az eddig feltárt sírokból kitűnik, hogy a területet a közép-avar időszaktól kezdve használták. A helyszínre látogatott egyébként a Koronázó Bazilika Baráti Társaság is, akiket az ásatásvezető régész kalauzolt körbe.
Pokrovenszki Krisztián, a múzeum főigazgatója elmondta, hogy a tervásatáson nagyon nagy számban vannak jelen önkéntesek, akik a közösségi régészeti program keretében vesznek részt a feltáráson és segítik a munkát.
"Csákberény gyakorlatilag a köztudatba Orondpusztával került be, ahol egy nagyon nagy kiterjedésű avar kori temető van, ahol 8 évtizeddel ezelőtt László Gyula végzett ásatást. Ott került elő egy olyan avar kori temetői részlet, melyet a mai napig egyébként öt tervásatás kísért és Szücsi Frigyes kollégánk vezetésével visszajárunk mondhatni évről-évre. Ez attól a területtől nem messze került elő, gyakorlatilag a véletlennek köszönhetően." - fogalmazott a főigazgató.
A temetőt 1936-ban találták, amikor Lamberg Ladislaja hadikölcsönt jegyzett, ezt aztán a magyar állam elfelejtette visszaadni. Eladósodtak, és el kellett adni az erdőt egy König nevű fakereskedőnek, aki Bodajkra Csákberényből keskeny nyomtávú kis iparvágányt épített, ekkor találták a temetőt. Akkor az 1200 sírból 452 sírt tártak fel és a később legendássá vált régész professzornak, László Gyulának jutott ez a szép feladat. 1939-ben a háború közeledte miatt a munkák leálltak, amit 8 évtizeddel később a Szent István Király Múzeum szakemberinek sikerült folytatni.
Különlegességekben nincs hiány tehát, folyamatosan kerülnek elő a lenyűgöző leletek.
Az itteni avar kori temetőtől alig több mint egy kilométerre van a Csákberény-Orondpusztán található másik jelentős avar kori temető, ahol korábban mintegy 1200 sírt azonosítottak. A szakemberek azt is feltételezik, hogy a temetőkhöz település is tartozik, amit szintén szeretnének megtalálni. De ezt eddig nem sikerült beazonosítani a régészeknek. A munka folytatódik a jövő hét elejéig biztosan. A helyszínen a Közösségi Régészeti Program önkéntesei segítik a munkát.
Nézzétek meg az ásatáson készült videónkat és a képeket!