Az 1956-os forradalom leverésére emlékeztek Az 1956-os forradalom leverésére emlékeztek
Székesfehérváron is csendes mécsesgyújtással emlékeztek az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjaira november 4-én, a Nemzeti Gyásznapon. A hagyományokhoz hűen az Országalmánál Vargha Tamás és Földi Judit országgyűlési képviselők, Cser-Palkovics András polgármester, Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Fejér Vármegyei Önkormányzat, a székesfehérvári nemzetiségi önkormányzatok, a történelmi egyházak, a Fejér Vármegyei Kormányhivatal, Székesfehérvári Járási Hivatal, a Magyar Honvédség Parancsnoksága, az oktatási és kulturális intézmények, valamint a katonai és honvéd nyugállományú civil szervezetek vezetői, képviselői és számos civil emlékező helyezte el a mécseseket.
68 évvel ezelőtt hajnalban megkezdődött a második szovjet támadás, Románia felől újabb ellenséges csapatok lépték át a határt. Budapestet és több nagyobb települést, valamint a katonai objektumokat kezdték el bombázni a szovjetek. A főváros védői - nemzetőrök, rendőrök és kisebb-nagyobb honvédegységek - felvették a harcot a támadókkal.
Az 1956-os eseményekhez kapcsolódóan az 56-os Intézet kutatása alapján több mint 340 szabadságharcost végeztek ki. 1958-ban bírósági ítélet nyomán életükkel fizettek a vezető személyiségek: Nagy Imre, Maléter Pál, Gimes Miklós, Losonczy Géza és Szilágyi József. Az 1956-os forradalom leverése után Magyarország hosszú évtizedeken át élt a kommunista elnyomás árnyékában, de a nemzeti emlékezet megőrizte a szabadságharc hőseinek szellemiségét, törekvéseit.
A Nemzeti Gyásznap alkalmat ad arra, hogy az ország emlékezzen és tisztelettel adózzon mindazok előtt, akik hittek a szabadság eszméjében és hajlandóak voltak érte harcolni, még az életük árán is.