Ismét fülesbagoly-számlálás, Fehérváron is
Fehérvár Médiacentrum fotója
Orbán Zoltán / mme.hu
Ismét fülesbagoly-számlálás, Fehérváron is

Az MME idén is megtartja rendes évi erdei fülesbagoly-számlálását, melyre január 24. és 27. között kerül sor. A megfigyeléseket természetesen Székesfehérvárról várják!

Az esztendő első hava lég sok programot tartogat a madárbarátoknak és természetkedvelőknek. A Nagy Téli Madárles nevű program már decemberben megkezdődött, és egészen február 28-ig tart, a 22. Országos Sasszinkron az elmúlt hétvégén zajlott, hamarosan pedig jön az erdei fülesbaglyok rendes évi számlálása.

Mivel az Európában fellelhető 13 bagolyfajból 12 előfordult már (az egyetlen kivétel a szakállas bagoly) Magyarországon, így nyugodtan mondhatjuk: a bagolyfélék ikonikus madarai hazánknak. Az erdei fülesbagoly az egyik legismertebb képviselőjük, ismertségénél csak mezőgazdaságunkra gyakorolt hasznos jelenléte nagyobb, ugyanis az erdei fülesbagoly az egyik legnagyobb rágcsálópusztító madarunk.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület kis matekpéldája bizonyítja ezt:

„Figyelembe véve egy-egy erdei fülesbagoly napi átlag 2,5 egér vagy mezei pocok méretű zsákmányállat-igényét, kicsivel több mint három téli hónap 100 napos telelési időszakával számolva, a felmérések alapján biztosan Magyarországon tartózkodó mintegy 16 000 bagoly legalább 4 020 500 példány mezőgazdasági kárt is okozó rágcsálót pusztít el egy télen. Hogy ez mekkora szám? Ennyi mezei pocok méretű zsákmányállat össztömege (25 grammos egyedenkénti átlag testtömeggel számolva) 100,5 tonna!”

Az erdei fülesbaglyok telelő állományának felmérése 2009-ben kezdődött. A kapott adatok pontos képet adnak a fülesbaglyok elterjedéséről, élettanáról, téli ciklusuk alakulásáról. Az elmúlt évek felmérései alapján Székesfehérvár környékén nagyjából 50 példány lelhető fel, érdekes kaland és program lehet megfigyelésük.

Az MME számít a székesfehérvári érdeklődők megfigyelésére is az idei számláláson, de kér mindenkit: óvatosan, a madarak nyugalmára kiemelten vigyázva tegyék ezt meg. Az MME egy összeállítást is készített, hogy érdemes elvégezni a megfigyelést.

A megfigyelt példányokat több csatornán keresztül is be lehet jelenteni:

  • internetes Google Form jelentőlap, ami a terepen, okostelefonon is könnyedén kitölthető és továbbítható
  • papíralapú jelentőlap letöltése itt>>
  • a regisztrált madárfelmérők a Turdus okostelefonos alkalmazást vagy a megszokott MAP felületet használhatják, a Projekt mezőben a TASIOTU kódot (telelő erdei fülesbaglyok felmérése) alkalmazva.

Az MME a számlálás után kiadja az adott év állománytérképét, erről, a Sasszinkronnal együtt mi is beszámolunk majd, kiemelten figyelve Székesfehérvár környékének populációit.

Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek