Az idősödés lehetőség legyen, ne korlát!Az idősödés lehetőség legyen, ne korlát!
A gyorsan fejlődő digitalizáció, a globalizáció és az elöregedő társadalmak új kihívások elé állítják a nyugdíj előtt álló, illetve a már nyugdíjas embereket a munka és a társadalom világában.
A problémák feltárása és kezelése céljából indította el a Civil Centrum Közhasznú Alapítvány néhány éve a WellOSyst programot az idősek jóllétéért. A cél, hogy az egyének, a civil szervezetek, a munkáltatók, az Önkormányzat és az intézmények közös összefogásával elősegítsék az aktív idősödést, és más szemléleteket, új irányokat fogalmazzanak meg az 55+-osok számára. "Hogy mondjak egy talán közérthető példát, jelenleg Székesfehérváron nagyon sok nyugdíjas klub működik. Az idősödők nem biztos, hogy ezekbe a közösségekbe akarnak járni már. Megváltoztak a szokások, mások lettek az igények és arra teszünk javaslatot, hogy ezeket hogyan lehetne átalakítani, újra gondolni például" - fogalmazott Farnady Judit, a WellOSyst projektvezetője.
A konferencia résztvevőit Mészáros Attila alpolgármester köszöntötte az Önkormányzat nevében. Mint fogalmazott, a város sok tekintetben gondoskodik a 65 év feletti korosztályról, azonban gondolni kell a nyugdíj előtt állókra is, akik még igen aktívak, szeretnek társaságba, programokra járni, sportolni, szórakozni. Számukra is vonzóvá kell tenni Fehérvárt, ahol nyugodtan tudnak felkészülni az aktív nyugdíjas éveikre."Több programot is indítottunk az elmúlt években, akár az egyszeri támogatás, az idei évtől pedig az egyedül élő 65 év felettieknek a felkeresése és támogatása, amelyben szükségük van. Azt gondolom, hogy ez a közös gondolkodás visz majd eredményre. Nyilván itt az aktív idős korban a társadalmi kapcsolatok megerősítése fontos, hiszen a COVID rájuk is ugyanolyan hatással volt, mint a többi korosztályra, ebben kell egy kicsit erősíteni a város közösségében, azt gondolom, hogy jó úton haladunk" - mondta Mészáros Attila.
A konferencián elhangzott, Székesfehérvár az első település Magyarországon, ahol megmérték az aktív idősödési indexet, az úgynevezett AAI értéket, melyet az ENSZ 2012-ben hozott létre.
Világszerte, így Fehérváron is négy fő szempontot vizsgáltak: foglalkoztatottság, társadalmi részvétel, az önálló, egészséges és biztonságos életvitel feltételei és képessége, valamint az aktív idősödést támogató környezet és az egyéni képességek megléte. Ennek alapján Székesfehérvár nagyon jó eredményt ért el, a város valóban sokat tesz az idősekért, ám a sztereotípiák átalakítására és széles körű szemléletváltásra van szükség az „ezüstgenerációban” rejlő lehetőségek kiaknázására.