1 hónapnál régebbi cikk

Bemutatták a Fehérvár mellett elrejtett kincseket, amiknek véres múltja lehet
Fehérvár Médiacentrum fotója
SZMB
Bemutatták a Fehérvár mellett elrejtett kincseket, amiknek véres múltja lehet

Közel nyolcszáz Árpád-kori ezüstérmét mutattak be Fehérváron. A kincseket tavaly találták Kincsesbánya mellett, egy eddig még nem kutatott várban. A tatárjárást követő időszakből származó érméket nagy valószínűséggel menekülés közben rejtette agyagedény alá egykori tulajdonosuk, a Vaskapu vár ura. 

Ahogy arról már korábban beszámoltunk, még tavaly ősszel találtak több száz, Árpád-korból származó ezüstérmét a Szent István Király Múzeum régészei és önkéntesek egy eddig nem kutatott vár udvarán, Kincsesbányán. A restaurált érméket most mutatták be a nagyközönségnek.

Kapcsolódó
Tatárjárás utáni kincset találtak Kincsesbánya határában

Több mint 300 ezüstérmét találtak a Szent István Király Múzeum régészei és önkéntesek egy eddig nem kutatott vár udvarán Kincsesbányán. A kincs az Árpád-kor végéről, a tatárjárást követő időszakból származik és egy edényben volt elrejtve.

A kutatás közösségi kezdeményezésre és közösségi összefogásnak köszönhetően kezdődött még 2024-ben, egy a néphagyomány által csak „Vaskapu várnak” emlegetett területen. Azt azonban senki sem gondolta, hogy korabeli értéken 15 szarvasmarha értékének megfelelő kincs fordul majd ki a földből. 

"Jelezték a srácok, hogy jöjjek gyorsan, mert valamit találtak."

"Mikor odaértem, gondoltam is, hogy jajj istenem, most aztán hívhatjuk a tűzszerészeket, mert azt hittük robbanószert találtunk, mert arra senki nem gondolt, hogy kincsleletet találtunk. Amikor már láttuk, hogy egy kerámiaedény, akkor szakszerűen, egy 90X90-es szelvényt nyitottunk és később látszott, hogy felső humusz réteg alatt, egy köves rétegben rejtették el az edényt. Amikor úgymond kijöttek belőle az érmék, akkor jöttünk rá, hogy egy éremkincs leletről van szó" - emlékezett vissza a felfedezés pillanatára Berek Veronika a Szent István Király Múzeum régésze. 

Az anyagedénnyel lefedett egykori lenvászon erszény 779 darab Árpád-kori ezüstérmét rejtett, melyek a tatárjárás utáni időszakból származnak.

A bécsi fillérekhez köthetők az utolsó érmék a kincsleletben. Így nagyvalószínűséggel a leletanyag a kiskirályok korszakából származhat, a magyar államiság átalakulásának idejéből, amikor nem volt ritka a szomszédos nemesek közti csatározás. Ennek eshetett áldozatául az érmék, és a terület tulajdonosa is.  "Itt egy  időkapszulába sikerült belefutni részben a várral, részben a kincslelettel. Egy olyan leletre bukkantak rá a kollégák, egy olyan nemesre, aki a kiskirályok időszakában valószínűleg rossz oldalt választott" - mondja Kovács Loránd Olivér, a Szent István Király Múzeum szakmai igazgatója. 

"Jó eséllyel valamilyen háborús cselekmény során pusztult a lelet tulajdonosának lakhelye, és mivel a kincs is ennek az egykori várnak a területén maradt, jó eséllyel ő maga is belehalt ebbe a cselekménybe." 

Mint a múzeum szakmai igazgatója mondja, egy pompeji eseményhez hasonló pillanatfelvételt kaptunk a leletnek köszönhetően a múltból.

Most a múzeum dolgozói az önkéntesek segítségével azon dolgoznak, hogy apró mozaikokból rakjanak össze egy teljes kerek történetet a Vaskapu várral kapcsolatban.

A kutatás motorja és a terepi kutatás kezdeményezése is Ilku Mátéhoz és a Vaskapu Vár Baráti Körhöz köthető. Amikor az egyesület tagjai elkezdtek kutakodni, mindössze egy Terei György által írt feljegyzés állt rendelkezésükre, ami alapján csak annyit tudtak, hogy nagy valószínűséggel a Kincsesbánya melletti erdő egy várat rejt. Mostanra pedig beigazolódott a hipotézis, ami alapján folytatódhat tovább a megkezdett munka. 

"Ha minden jól megy, akkor március végén lesz egy újabb ásatás. Június 14-én pedig lesz egy várnapunk! Ősszel régészeti előadásokat és konferenciákat tervezünk. Nagyon hosszú távban gondolkodva, 20-25 év távlatában pedig esetleg szeretnénk megvalósítani egy műemléki visszafalazást is a várnál. Ugyanakkor szeretnénk itt létrehozni egy erdei pihenőt, és szeretnénk becsatornázni a területet az Országos Kéktúra útvonalába is" - sorolja a jövőbeni terveket Ilku Máté, a Vaskapu Vár Baráti Kör elnöke. 

Addig is a talált kincseket bárki megnézheti majd a Szent István Múzeum Fő utcai Rendház épületében, hiszen, mint az Lehrner Zsolt alpolgármester is bejelentette,

újraindul a múzeumban „A hónap műtárgya sorozat”

Ennek keretében március 12-től, egy hónapig ingyenesen látható majd a Fő utcai múzeum épület aulájában a kincsesbányai felfedezés, mely az érmék mellett, nyílhegyeket és buzogány töredékeket is tartalmaz. 

Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek