Egy 31 éve történt tragikus baleset bronz domborműve Székesfehérváron
Egy 31 éve történt tragikus baleset bronz domborműve Székesfehérváron

Székesfehérvár köztéri alkotásai között több olyat is találunk, melyek egy-egy síremlékhez kapcsolódnak, megemlékezve az elhunytról, elhunytakról. Korábban már bemutattuk a Palotai úton, a Hosszú temetőben található Mater Dolorosa történetét, melyet Bory Jenő készített, így írtunk róla az említett cikkben:
„A 310 cm magas fekete márvány építészeti részen látható 110 cm magasságú bronz szobrot 1912-ben készítette az alkotó. Az 1900-as évek elején több síremléket is készített Bory Jenő, ezek egyike a Janny-családnak állított szenvedő Szűz Máriát ábrázoló síremlék. A fajdalomtól szenvedő anya ölében töviskoszorú, arca, testtartása szenvedéséről árulkodik.”
Több más olyan síremlék is van, melyet valamely neves szobrászművész készített. A 2023-ban, életének 90. évében elhunyt, Pro Urbe, Pro Civitate és Príma-díjas képzőművész és tanár, Szakál Antal munkásságát is több alkotásán keresztül bemutattuk, írtunk például Széna Téri Általános Iskolában található, Szent Istvánt formázó domborművéről.
Szakál Antal ezer szállal kötődött Székesfehérvárhoz. Az 1933-ban Cservenkán született képzőművésznek 13 alkotását tartja nyilván a Köztérkép a város határain belül. Szakál Antalról így írnak:
„A Vajdaságban, Cservenkán született 1933-ban a kilenc testvér közül hetedikként. Később, 11 éves korában kellett elhagyniuk otthonukat. 1944-ben evakuálták őket, egy szekéren vitték magukkal mindazt, amit lehetőségük volt … Somogyban töltötte élete egy részét, már ekkor is mindent lerajzolt. Rajzait egy szociális gondozó látta meg, így került Kalocsára általános iskolába. Középiskolai jelentkezésére nem kapott választ, ekkor már Pesten élt, bátyjával együtt albérletben. Ekkor a Kőbányai Szerszám- és Gépgyárban dolgozott, közben jelentkezett az Operaházba díszletfestő tanulónak. Oláh Gusztáv műtermébe járt, közben beíratták szobafestő-mázolónak. Oláh Gusztáv vitte el a Képzőművészeti Főiskolára, ahol fel is vették, de mivel nem volt érettségije, így az Eötvös Gimnáziumban érettségizett le egy év alatt.
A székesfehérvári Béke Téri Általános Iskolában – ma Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola - tanított több, mint tíz évig, majd a Hétvezér Általános Iskolában is tanított. Közben folyamatosan rajzolt, festett, főleg realista képeket, de az impresszionizmus is megjelent művészetében. A festés, rajzolás mellett figurális domborműveket alkotott.”
Szakál Antal páratlanul gazdag pályafutása során készített síremlékre kerülő domborművet is, egy tragikus baleset áldozatának emlékére.

Lassan 31 esztendeje, 1994. június 1-jén egy kétüléses MiG-21UM zuhant le Ajka-Padragkútnál. Kristóf Tamás őrnagy sikeresen katapultált, ám az első ülésben ülő Gődér Béla főhadnagynak ez nem sikerült, a balesetben életét vesztette. Kristóf Tamás őrnagy és Gődér Béla főhadnagy sötétedési időszakban szálltak fel, és a légtérben veszélyes aerodinamikai helyzetbe kerültek, ami nagyon gyors lefolyású volt. A repülőgép elvesztette sebességét és átesett. Megkísérelték a katapultálást, ami azonban a rövid reakcióidő, a katapultálás sorrendisége és egyéb körülmények miatt az első ülésben ülő Gődér főhadnagynak már nem sikerült, a mentőernyője már nem tudott kinyílni, és egy fának csapódott.

A mindössze 25 évesen elhunyt repülőfőhadnagyot a Béla úti temetőben helyezték örök nyugalomra, síremlékének bronz domborművét Szakál Antal késztette el. A bronz alkotáson az a bizonyos MiG–21UM látható, mellyel a tragikus sorsú pilóta utolsó útját teljesítette. A dombormű immár nem csupán a baleset áldozatának, de az alkotónak is emléket állít, egy fiatal katonatiszt tragédiája és egy alkotó életút kapcsolódik össze a 31 esztendeje készült bronz alkotásban.