101 éves Bory Jenő madarat lovagló huszára101 éves Bory Jenő madarat lovagló huszára
Mai írásunk főszereplője akár több cikkszériánk része is lehetne, belepasszolna például az állatokat mintázó székesfehérvári köztéri alkotásokról szóló írások sorába. Így olyan társai lehetnének, mint a cuki őzmama gidájával, Fehérvár vidám kígyója, a Távírda utca állatsereglete, vagy épp a nemrég bemutatott pingvinek és a veterán teknős.
De a ma sorra kerülő alkotásunk a városban mindenki által mély elismeréssel emlegetett Bory Jenő alkotásait nagyító alá vevő cikkek közé is odaférhetne. Méltó párja lehetne például a jelenleg felújítás alatt álló, Szent György és a sárkány harcát megörökítő díszkútnak vagy a Bányató fenekét is megjáró Kelő Napsugár másolatának.
A fenti bekezdés eléggé leszűkíti a kört, hiszen immár biztos, hogy Bory Jenő egyik alkotásával foglalkozunk, melynek van köze egy bizonyos állathoz. Ez az alkotás épp most érkezik legmozgalmasabb hónapjai végéhez, számára a nyár a kiteljesedés, a figyelem és az ezzel járó elismerés begyűjtésének időszaka.
Ez a szobor nem más, mint a "Huszár Születik" nevet viselő alkotás, mely a Csitáry G. Emil Uszoda és Strandfürdő gyermekmedencéjének szélén áll, kiegészítve egy, a talapzaton elhelyezett, gyermekfejet formázó vízköpővel. Az alkotás egy hatalmas madarat meglovagló gyermeket, egy születő huszárt formáz meg. A hatalmas madár leginkább egy gólyára hasonlít, melyet mint egy huszár ül meg a gyerekalak.
Az 1879-ben született Bory Jenő ezt az alkotását 43 esztendősen, életnagyságú méretben készítette el a Műcsarnok kiállítására, 1922-ben. Ekkor már két esztendeje Székesfehérvár tiszteletbeli főmérnöke volt, ráadásul ebben az évben Rökk Szilárd díjjal ismerték el. A szobor ekkor még nem került jelenlegi helyére, Székesfehérváron 1935-ben állították fel.
Érdekesség, hogy az alkotás nem egyedi darab. Létezik ugyanis egy testvére a fővárosban, ennek helyéről és felállításáról így számol be a Köztérkép:
„Az Új Szent János Kórház – mai nevén Szent János Kórház – kertjében 1937-ben került elhelyezésre, ekkor mintegy harminc, előzőleg raktárban tárolt szobor került elhelyezésre Budapest terein, parkjaiban, közöttük Bory Jenő alkotása.”
A fővárosi szobor tehát a fehérvári után két esztendővel foglalta el helyét. A talapzaton – csakúgy mint a fehérvári műnél – eredetileg teljes alakos gyerekfigurák szerepeltek, nem csak a jelenleg látható gyerekfejek. Ha a két szobor valakinek más környezetből is ismerős, az nem véletlen, eredeti gipszöntvényük ugyanis megtalálható a Bory-várban.