63 éves a Brunszvik ovi teknőse63 éves a Brunszvik ovi teknőse
Székesfehérvár köztéri alkotásai között rengeteg kedves állatfigurát találunk, többségüket már mi is bemutattuk, olvashattak nálunk a város kedves őzmamájáról és gidájáról, és a megújulásra váró pávákról. Foglalkoztunk a Távírda utca kis állatkertjével, illetve Székesfehérvár barátságos kígyójával és hányatott sorsú teknősével is.
A kis teknőc nincs egyedül a város kőbe vésett állati seregletében, Nagy Kovács Mária teknősbékája már 1960 óta megtalálható a város egyik óvodájában.
Nagy Kovács Mária szobrászművész 1910. augusztus 25-én született Budapesten. A Magyar Képzőművészeti Főiskola hallgatója volt 1932 és 1938 között, mesterei Varga Nándor Lajos és Kisfaludi Strobl Zsigmond voltak. Tehetsége hamar megmutatkozott, ennek köszönhetően 1938-tól két éven át Rómában tanult ösztöndíjjal.
Alkotói pályája során 1945 és 1950 között Szegeden alkotott, majd visszatért a fővárosba. Munkái rengeteg elismerést hoztak számára (1941: Ferenc József jubileumi szobrászati díj; 1942: Főváros Nagyplasztikai díja; 1972: Corridoniai kiállítás aranyérme; 1985: az Urbinói Egyetem ezüst serlege; 1986: az Európa Parlament Elnökének díj).
Olaszországban és Franciaországban is rendszeresen szerepelt kiállításokon és tanulmányutakon. Nagy Kovács Mária végül 95 esztendősen, 2005. november 2-án hunyt el. Gazdag szakmai hagyatékában a köztéri alkotások kisebb szeletet foglalnak el, Budapesten és Tatabánya környékén 3-3 alkotása található, a legkedvesebb szobra azonban Székesfehérváron maradt fenn.
A Teknősbéka 1960-ban készült el és kapott helyet a Belvárosi Brunszvik Teréz Óvoda kertjében. Nem csupán egy állatfigurát formázó alkotásról van szó, a teknős egy kút közepén ül, bár víz sem a mostani, sem a korabeli felvételeken nem látható a kis gyűjtőmedencében, így eredeti funkcióját vélhetően soha nem töltötte be. Nagy Kovács Mária alkotásán más állatok is helyet kaptak, a medence oldalán halak, csikóhal és tengeri csillag is megtalálható.
Ahogy a fehérvári Indiana Jones, Szabó Péter felhívta rá a figyelmem: Az alkotás eredetileg az udvar közepén állt, ám a terület jobb kihasználhatósága miatt néhány éve egy alapos tisztítás után áthelyezték. Az elmúlt 63 évben számtalan apró kéz ölelte, simogatta a teknőst, remélhetőleg még hosszú évtizedekig az óvoda udvarának dísze lesz Nagy Kovács Mária alkotása.