40. születésnapjára készül Fehérvár kedvenc kígyója a Németh László Általános Iskola előtt40. születésnapjára készül Fehérvár kedvenc kígyója a Németh László Általános Iskola előtt
A Németh László Általános Iskola (korábban Velinszky László Általános Iskola) előtt álló barátságos óriáskígyót formáló szoborról még 2019-ben írtunk. Akkor 38. születésnapját ünnepelte a fehérvári gyerekek kedvenc kígyója, idén pedig már betölti a negyedik ikszet is, és az elmúlt négy évtizedben gyermekek ezrei (de talán inkább tízezrei) mászókáztak és játszottak rajta.
Akkor cikkünkben már megírtuk, hogy az alkotás Benkő Ilona, Munkácsy Mihály-díjas iparművész, keramikus alkotása, akinek munkássága során védjegyévé váltak pirogránit, mézes kerámiái, melyek a „rengeteg magyar lakótelep szürke egyhangúságát oldják a mai napig”.
Ugyanakkor két esztendeje csak megtippelni tudtuk, mikor is került végleges helyére a kígyó.
Az évszám már akkor tudvalévő volt, bár akadtak eltérések a különböző forrásokban.
A Németh László Általános Iskola honlapján fellelhető volt egy beszélgetés az intézmény egykori igazgatójával, Németh Jánossal, aki a Velinszky László Általános Iskola átadása utáni esztendőt jelölte meg a kígyó elhelyezésének dátumaként. A tanintézményt 1978. szeptember 4-én adták át, így az egykori direktor szavai alapján 1979-ben került a helyére a kígyó. Benkő Ilona munkásságában ugyanakkor 1981 olvasható a szobor elkészülésének dátumaként.
Korábbi cikkünk nyomán most segítséget hívtunk a farka végén csomót viselő kígyó valódi születésnapjának kinyomozása érdekében. Váczi Márk, a Magyar Városkutató Intézet topográfiai munkatársa volt segítségünkre, és sikerült is egy bő két hetes időintervallumra szűkítenünk a „születésnapot”.
Ahogy Váczi Márk rámutatott, a korábban általunk is megidézett író, műfordító és keramikus Terebess Gábor leírásai 1981 júniusát jelölik meg a kígyó végleges elhelyezésének dátumául. A kozterkep.hu ugyancsak ekkorra teszi a szobor megjelenését, részben épp a Terebess-anyagra hivatkozva.
Ugyanakkor egy korabeli kép és képaláírása még pontosabb meghatározáshoz juttatott el bennünket.
A Fejér Megyei Hírlap 1981. június 13-i száma közölt egy képet a kígyóról az alábbi képaláírással: „A székesfehérvári Velinszky városrészi általános iskola főbejárata előtt rövidesen átadják Benkő Ilona iparművész kígyót ábrázoló, nagyméretű térplasztikáját. A műalkotás érintése nemcsak, hogy nem tilos, hanem szinte ajánlatos. A művésznő ugyanis úgy tervezte a Pécsi Zsolnay Gyárban égetett hullámzó kígyóalakot, hogy a gyerekek csúszkálhassanak és játszhassanak rajta. Az alapzatot társadalmi munkával az Alba Regia Állami Építőipari Vállalt és a Fejér Megyei Beruházási Vállalat szocialista brigádjai készítették”.
Így tehát megállapítható, hogy a kígyót valamikor 1981. június 13. és június 30. között vehették birtokukba a gyerekek. A világ nekünk, fehérváriak számára legkedvesebb kígyója így lassan, de biztosan közeledik 40. születésnapja felé, amelyet reméljük sok további évforduló követ, és ami alatt még több gyermek játszhat, csúszkálhat majd gondtalanul a szobron.