A Mikszáth utca Mikszáth szobraA Mikszáth utca Mikszáth szobra
Még az év első napjaiban mutattuk be az amatőr szobrász, Tóth Tamás alkotását, az „Engedjétek hozzám a Gyermekeket” nevet viselő, öntött kőszobrot. A Jézus Szíve templom kocsibejárójánál található alkotás nem az egyetlen Tóth Tamás-mű Székesfehérváron, az amatőr szobrász azonban (sajnos) nem művei miatt ismert elsősorban. Január elején így írtunk személyes tragédiájáról:
„Tóth Tamás korábban Sárszentmihály polgármestere volt, neve a hazai bűnüldözés egyik legnagyobb port felkavaró gyilkosságsorozata miatt vált ismerté. A kilencvenes években a fehérvári születésű, a közelben, Seregélyesen élő, jelenleg is börtönbüntetését töltő Bene Ferenc és társa, Donászi Aladár (2001-ben öngyilkos lett a börtönben) a hazai kriminalisztika egyik legvéresebb kezű párosaként vált hírhedté. A nyomozati anyagok és a bírósági ítélet szerint a duó négy embert ölt meg, ezek között volt a sárszentmihályi kettős gyilkosság. 1992. november 8-án, a szarvasbőgés idején a páros új fegyvereit szerette volna kipróbálni a Sárréten, a lövések zajára azonban helyszínre érkezett két vadász, akiket a rekonstruált jelenetsor szerint Bene és Donászi gondolkodás nélkül kivégzett. Az egyik vadász Tóth Tamás fia volt, aki bátran szembeszállt a gengszterekkel, halála előtt Benét meg is sebesítette.
Tóth Tamás soha nem heverte ki szeretett fia elvesztését. Még Bene Lászlót is meglátogatta a börtönben, hogy megértse tette indítékait. Éveken át küzdött a halálbüntetés visszaállításáért, sikertelenül, majd később a hitben, művészetben, szobrászatban lelt kicsiny nyugalmat.”
Tóth Tamás 2024. február 7-én, 84. életévében pihent meg örökre. Összesen öt köztéri alkotás maradt utána: kettő Mindszentkállán látogatható, míg a korábban bemutatott „Engedjétek hozzám a Gyermekeket” című alkotása mellett további kettő található Székesfehérváron.
Az egyik ilyen műve írófejedelmünk, Mikszáth Kálmán szobra, melyet a róla elnevezett utcában, az író halálának 100. évfordulója előtt tisztelegve avattak fel 2010. május 28-án. Érdekesség, hogy Tóth Tamás akkoriban a közelben élt, így szűkebb lakókörnyezetét gazdagította szobrával, melynek öntésében Szombatfalvy Rudolf segédkezett, míg a talapzat Nyakas Pál kőfaragó keze munkáját dicséri.
A szobor környezete így tél végén is rendezett, maga az alkotás nem csupán Mikszáth Kálmán, de az alkotó emléke előtt is méltón tiszteleg.