3 ok, amiért az olvasás újra trendi - de már másképp
3 ok, amiért az olvasás újra trendi - de már másképp

1. Az e-könyv forradalma
Vannak, akik rajonganak érte, mások azt vallják, sosem vennék kézbe, az azonban kétségtelen, hogy az e-könyv megjelenése forradalmasította az olvasási szokásokat. Ennek a rendkívül hasznos eszköznek köszönhetően már nem kell nehéz köteteket magunkkal cipelnünk vagy könyvtárba, könyvesboltba járni egy-egy új regényért – egyetlen e-book olvasó képes több ezer könyvet tárolni. Ez a digitális könyvtár mindig kéznél van, így utazás, várakozás közben, vagy egyszerűen egy nyugodt estén is kezünkbe vehetjük kedvenc olvasmányainkat.
Tagadhatatlan előny az is, hogy az e-könyvek rendszerint sokkal olcsóbbak, mint a nyomtatott változatok, sőt, esetenként ingyenesen is hozzáférhetünk néhány kötethez. Talán ennél is fontosabb, hogy a következő regény már néhány kattintással elérhető, így a megjelenést követően nem kell attól tartanunk, hogy mire a könyvesboltba érünk, már el is kapkodták az összes példányt.
Az e-könyv ráadásul egy igazán környezetbarát alternatíva, így a tudatosan gondolkodó fiatalok is előszeretettel választják ezt, arról nem is beszélve, hogy a képernyőkön felnőtt gyerekeket egy okoseszközzel sokkal egyszerűbben tudjuk az olvasás felé terelni, így elmondhatjuk, hogy egy igazán hasznos kiegészítővel gazdagodtunk az e-book olvasók megjelenésével.
2. Ma már hallgathatjuk is
A hangoskönyvek népszerűsége meredeken ível felfelé: a streaming szolgáltatók és a dedikált hangoskönyv-platformok segítségével lehetővé vált, hogy olvasás közben más dolgokkal is foglalkozhassunk, így ma már vezetés, edzés vagy éppen főzés közben sem kell félretennünk az aktuális kedvenc regényünket.
Ez a megoldás különösen azok számára hasznos, akik kevés szabadidővel rendelkeznek, ennek ellenére azonban szeretnek izgalmas történeteket megismerni vagy új ismeretekre szert tenni. A hangoskönyvek természetesen nem helyettesítik az olvasást, azonban tökéletesen kiegészítik azt, sőt segítenek abban is, hogy többé ne használhassuk a klasszikus „nincs időm olvasni” kifogást.
3. Booktok és Bookstagram
Bár sokan azt gondolják, hogy a közösségi médiának köszönhetően a könyvek teljesen eltűnnek az életünkből, a helyzet éppen ennek az ellenkezője: az olvasás közösségi élmény lett. A különböző platformokon új, fiatalos közösségek épültek fel a könyvek köré: a #BookTok és #Bookstagram hashtagek alatt fiatalok milliói osztják meg kedvenc könyveiket, reagálnak mások olvasmányélményeire vagy ajánlanak új műveket – mindezt kreatív, látványos formában.
Meglepő módon ezek a közösségek nem csupán az újonnan megjelenő bestsellerek köré épülnek, hiszen trendivé tették a klasszikusokat is. Jane Austen, Louisa May Alcott és Dosztojevszkij is a kedvencek közé tartoznak, ezt pedig már a könyvkiadók is észrevették, így gyakran új kiadásban, új fordításban olvashatjuk a korábban olyan népszerű regényeket is.
Új korszak, új szokások – ugyanaz a varázs
Az olvasás sosem tűnt el, és remélhetőleg soha nem is fog eltűnni, az azonban kétségtelen, hogy alkalmazkodik a megváltozott világhoz. Az e-könyvek, a hangoskönyvek és a közösségi platformok mind hozzájárultak ahhoz, hogy az olvasás újra népszerű legyen – de immár modernebb, rugalmasabb és sokszínűbb formában. A lényeg pedig változatlan maradt: a történetek iránti vágy, a tudáskeresés, a világ elől történő elmenekülés ma is bennünk él, és ezen az sem változtat, ha ez új eszközökön, új ritmusban történik, aggodalomra tehát semmi ok – az olvasás ma is trendi.