Mit tanulhatunk a gyerekeknek szóló mesékből felnőttként is?
Fehérvár Médiacentrum fotója
shutterstock/Evgeny Atamanenko
Mit tanulhatunk a gyerekeknek szóló mesékből felnőttként is?

A mesékkel először gyerekkorunkban találkozunk: szüleink esténként felolvassák őket, majd idővel magunk is felfedezzük a mesekönyvek színes világát. Idővel aztán ezeket a köteteket regényekre cseréljük, és eszünkbe sem jut újra elővenni őket – egészen addig, amíg mi magunk is szülővé nem válunk. Bár sokan úgy gondolják, hogy a mesék kizárólag a gyerekek szórakoztatását szolgálják, valójában felnőttként is rengeteget tanulhatunk belőlük, hiszen a történetekben rejlő bölcsességek, erkölcsi tanulságok, de már maga az olvasás élménye is ugyanolyan értékes lehet, mint gyerekkorban. Lássuk, miért érdemes visszatérni a mesekönyvekhez felnőttként is!

1. A mesék egyszerűsége mögött mély igazságok rejlenek

A klasszikus mesék – legyen szó népmesékről, Andersen műveiről vagy a Grimm testvérek gyűjteményéről – gyakran egyszerű nyelvezetű, rövid történetek, hiszen az a legfontosabb, hogy azokat a gyerekek is követni tudják. Ha azonban egy kicsit belegondolunk, rájövünk, hogy ezek a mesekönyvek olyan alapvető kérdésekkel foglalkoznak, mint a jó és a gonosz küzdelme, az igazságosság, az önfeláldozás, a család jelentősége vagy éppen a kitartás ereje. Ezek az értékek felnőttként is relevánsak, sőt: miután a mindennapokban annyi kihívással szembesülünk, talán még jobban is tudunk azonosulni velük.

Gondoljunk csak az emberi kegyetlenségről szóló A kis gyufaárus lányra vagy az önmagunk elfogadására bátorító A rút kiskacsára: ezek a történetek felnőttként új értelmet nyerhetnek, és olyan tanulságokat is levonhatunk belőlük, amire gyerekként talán nem is gondoltunk. 

2. A mesekönyvek emlékeztetnek a képzelőerő fontosságára

Ahogy felnövünk, a racionalitás, a napi teendők és a sokasodó problémák gyakran háttérbe szorítják a képzelőerőt. Ezt persze a felnőtteknek szóló regények olvasásával is ellensúlyozhatjuk, a mesék azonban ennél is jobban képesek arra, hogy megnyissák előttünk a fantázia világát. Itt a lehetetlen is lehetségessé válik, a jó elnyeri méltó jutalmát, és a sárkányok, a varázslók, a beszélő állatok és az elvarázsolt kastélyok pedig arra is emlékeztetnek minket, hogy az élet nem csak tényekről, határidőkről és logikus döntésekről szól. Az újra felfedezett kreativitás nemcsak az alkotásban, hanem a problémamegoldásban, a munkában vagy akár az emberi kapcsolatokban is segítségünkre lehet, erre pedig olykor mindannyiunknak szüksége van.

3. A mesék olvasása biztonságérzetet ad

Főként a kisebb gyerekek számára fontos, hogy a mesék szerkezete kiszámítható, ismerős legyen: a királynak három fia van, a sárkány hétfejű, a gonosz boszorkány pedig végül biztosan megbűnhődik. Felnőttként már jól tudjuk, hogy az élet gyakran kiszámíthatatlan, a mesék azonban segíthetnek abban, hogy egy kicsit újra biztonságban érezhessük magunkat, újra megtaláljuk az elveszett egyensúlyt.

4. A közös olvasás lehetőséget ad a kapcsolódásra

A mesekönyvek olvasása nemcsak egyéni élmény lehet, hanem kapcsolódási pontot is jelenthet a családtagok számára. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a gyerekkori kedvenc történetek felelevenítésével a saját múltunkhoz is visszatérhetünk. Amikor újra elővesszük a régi köteteket, felidéződnek bennünk a gyerekkori emlékek, de akár az érzések, illatok, hangulatok is: ez az időutazás segíthet jobban megérteni saját magunkat, családi örökségünket is.

5. Az olvasás lelassít 

A mai rohanó világban ritka az a tevékenység, amely teljes figyelmet kíván és valóban kikapcsol minket – a meseolvasás azonban éppen ilyen. Ezt nem lehet félgőzzel csinálni, nem lehet siettetni: a gyerekek megkövetelik, hogy alkalmazkodjunk a történet ritmusához, alaposan böngésszük végig a képeket és ízlelgessük a – számukra – ismeretlen szavakat. Ez a tudatos jelenlét felnőttként is nagyon jót tesz nekünk, hiszen oldja a stresszt, csökkenti a szorongást, ez pedig a mindennapokat is kiegyensúlyozottabbá teszi.

A mese nem csak a gyerekeké!

Jó ha tudjuk, hogy a mesekönyvek nem veszítik el jelentőségüket a felnőtté válással – sőt, talán éppen akkor tudunk igazán értékelni egy-egy történetet, amikor már több élettapasztalattal, mélyebb megértéssel olvassuk őket. A mesék persze szórakoztatnak, emellett azonban tanítanak, vigasztalnak és inspirálnak is – egy kis varázslatra pedig olykor minden felnőttnek szüksége van. 

Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek