Charlie elárulta, Mindenki Valakié: ezt hallgatta a világ 30 esztendeje
Fehérvár Médiacentrum fotója
discogs.com
Charlie elárulta, Mindenki Valakié: ezt hallgatta a világ 30 esztendeje

Itthon az eladási listák élére ugrott Charlie aktuális albuma, a nemzetközi listákon pedig nagyot ment a Take That, Bobby Brown, a Corona, a Dune, Scatman John, Montell Jordan, 2Pac, Dr. Dre és a The Bucketheads. Ezt hallgatta a világ 1995 negyedik havában.

Április zene időutazásunkat kezdjük Nagy-Britanniában: nézzük, hogyan alakult 1995 áprilisában a UK Top40 élmezőnye.

Az előző hónap végén a klubok aktuális favoritjaként az amerikai hip-house, eurodance duó, Keith "Malik" Mayberry és Lamar "Hula" Mahone, vagyis a The Outhere Brothers és a „Don’t Stop (Wiggle Wiggle)” állt az élen. A dal a következő hónapban is a dobogón maradt, azonban meg kellett elégednie a második pozícióval.

Az új listavezető a britek kilencvenes évekbeli kedvenc fiúcsapata, a Take That lett. A Gary Barlow, Howard Donald, Mark Owen, Jason Orange, Robbie Williams összetételű ötösfogat szó szerint letarolta a brit popvilág fiúcsapatokról szóló fejezetét. A Take That összesen 28 dallal volt ott a Top40-es listán, ezek közül 20 bejutott a Top10-be, 12 pedig listavezető is lett.

1995 áprilisának elején a „Back For Good” akkora sikert aratott, hogy a listán új belépőként rögtön az első helyen nyitott és ott is maradt a hónap végéig, összesen négy héten át. Ez volt a listavezető dalaik közül a hatodik, mely felért a csúcsra. A „Back For Good” volt a második kiselemez (a „Sure” után) a Take That harmadik stúdióalbumáról, mely „Nobody Else” címen jelent meg még az előző év végén.

Nem csupán a Take That betonozta be magát erre a hónapra, de a fentebb említett The Outhere Brothers sem mozdult el a második helyről, sőt, a harmadik helyet is biztosan tartotta Bobby Brown, aki a „Two Can Play That Game” című R’N’B himnusszal pályafutása ötödik, egyben utolsó brit Top10-es slágerével hódított.

Természetesen további remek dalok is feltűntek a listán, így Bryan Adams és a „Have You Ever Really Loved A Woman?”, Grace és a „Not Over Yet”, vagy épp az olasz dancefloor formáció, a Corona aktuális slágere, a bulik játszási listáin mai napig gyakran feltűnő „Baby Baby”.

Menjünk tovább Németországba, nézzük, melyek voltak a nagy kedvencek az Offizielle Deutsche Charts élmezőnyében.

Ebben az időben az első helyen nem volt nagy mozgás, továbbra is kitartóan őrizte első helyét az 1992-es bemutatása után három évvel ismét nagyot menő „Conquest Of Paradise”, Vangelis, vagyis Evangelos Odysseas Papathanassiou nagy slágere. A dal 11 héten át nem mozdult az első helyről Németországban, sikerszériája épp április végéig tartott ki.

Természetesen a hátsóbb régiókban már volt mocorgás, rengeteg kiváló felvétel szerzett komoly rajongótábort magának Németországban 1995 áprilisában. A közvetlen listavezető mögött kitartott a scat nagymestere, a sajnos 1999. december 3-án elhunyt Scatman John, aki az előző hónapban hódította meg a világ slágerlistáit. A „Scatman (Ski-Ba-Bop-B-Dop-Bop” Németországban 12 héten át volt a Top10-ben, négy hétig pedig a lista második helyén állt!

A tavasz egyébként a klubmuzsikák reneszánszát hozta, az első április napsütéssel a bulik zenéi törtek a Top10-be. Így volt ezzel a Dune is, mely a kilencvenes évek egyik kiemelkedő klubzenéjével 10 héten ott volt a Top10-ben a német listán. A formáció épp abban az évben állt össze, a kiváló DJ, Oliver Froning mellett Jens Oettrich és Bernd Burhoff voltak az alapítók, a csapat nevét a kiváló kultfilm, a Dűne adta. Debütáló albumuk nemes egyszerűséggel a „Dune” nevet kapta, az anyag a mai napig az elektronikus zenei világ egyik legkiválóbbja. Az albumról érkezett a Top10-be a „Hardcore Vibes”, mely 10 hétig megőrizte helyét a legjobbak között.

Ami a további német kedvenceket illeti: ott volt az élmezőnyben a Das Modul és a „Computerliebe”, a Snap! és Summer közös dala, a „The First, The Last Eternity” vagy épp Prince Ital Joe és az akkoriban még a zenét a moziszerepek elé helyező Mary Mark (alias Mark Whalberg) és a „Babylon”.

Nézzük, az öreg kontinens további országaiban mely dalok bizonyultak listavezetőnek. A Corona és a „Baby Baby” Olaszországban, Scatman John pedig Ausztriában és Finnországban állt az élen, miközben Franciaországban a The Cranberries és a „Zombie”, Norvégiában pedig az Offspring és a „Self Esteem” állt az első helyen.

Persze feltűntek olyan előadók is, akik korábban ritkábban fértek oda egy-egy lista első felébe. Ilyen volt DJ Paul Elstak, aki Hollandiában nagyot ment a „Life Is Like A Dance” című opusszal, vagy épp a Doubel Vision, mely kiváló klipjével (is) meghódította Spanyolországot, ahol a „Konckin” igen népszerű klubsláger lett.

Menjünk tovább egy kontinensnyit. Nézzük, hogyan alakult az Egyesült Államokban a Billboard Hot100 listája.

Az egy hónappal korábban csúcsra érő Madonna és a „Take A Bow” egész márciusban a lista első helyén állt, áprilisra azonban véget ért a hét héten át tartó sikerszéria, az élre egy akkor 26 esztendős zeneszerző-szövegíró-énekes, Montell Jordan lépett fel.

Debütáló sikere, a „This Is How We Do It” nagyot ment az Egyesült Államokban, a kislemezből csak a tengerentúlon 5 millió darabot adtak el (közben azért csendesen elkelt 600 ezer az Egyesült Királyságban is)! A Billboard Hot100 listáján is remekelt a „This Is How We Do It”, mely egészen május végéig, hét héten át megőrizte első helyét!

Montell Jordan dala mögött is rengeteg kiváló nóta tűnt fel 1995 áprilisában, ott volt a közvetlen élmezőnyben Adina Howard és a „Freak like Me”, a Real McCoy és a „Runaway”, valamint Elton John és a „Believe.

A hip-hop dalok közül két igazi nagyágyú ikonikus dala haladt fej-fej mellett az élbolyban, 2Pac és a „Dear Mama”, valamint Dr. Dre és a „Keep Thei Heads Ringin” is ott volt az élmezőnyben.

Ami a klublistát illeti, itt a játszási listákat tekintve Blondie és az „Atomic”, valamint a The Bucketheads és a „The Bomb” állt az élen, az eladási adatok alapján pedig a Naughty By Nature és a „Craziest” volt a legnépszerűbb.

Utunk végén hazatérünk: nézzük, melyek voltak a legnépszerűbb magyar albumok 1995 áprilisában a MAHASZ eladási listája alapján.

A hónap nagy durranása Charlie nevéhez fűződik, akinek aktuális albuma, a „Mindenki Valakié” azonnal a lista első helyére került. Nem csoda, hiszen kiváló slágerek sora jött ki az albumról, így a címadó dal mellett az „Az Légy, Aki Vagy”, a „Zenegép” vagy a „Vidékre Költözöm”. Az album eladási adatai kiválóan alakultak, ennek köszönhetően májusig megőrizte első helyét, de ezt követően is maradt a dobogósok között.

Ez volt mai időutazásunk, folytatás a következő hónapban, amikor 1995 májusának slágerlistáit idézzük meg.

Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek