Justitia pusztulása és újjászületése
Justitia pusztulása és újjászületése

A közelmúltban már bemutattuk a Városháza főbejáratánál látható épületszobrok egyikét. Prudentia, az okosság, bölcsesség, előrelátás allegorikus női megszemélyesítője a Városháza jelenlegi formájának kialakításakor, az 1712 és 1718 közötti időszakban foglalta el helyét. Alkotója ugyan nem ismert, de minden bizonnyal a munkálatokat vezető kismartoni kőfaragó, Thomas Walch (Walch Tamás) keze munkáját dicséri.
Mai anyagunk főszereplője Justitia, aki Prudentia párjaként látható a Városháza épületdíszeként. Justitia az igazságot megszemélyesítő római istennő, a görög Diké, illetve Themisz istennők megfelelője. Rómában Iustitia megjelenítése papjaival egyetemben nem örvendett túl nagy népszerűségnek a köztársaság korában, jobban kedvelték a vele sok hasonlatosságot mutató Aequitas istennőt, a jogegyenlőség, méltányosság istennőjét, akit gyakran jelenítettek meg mérleget tartó nőalakként.

Justitia fehérvári szobrának sokkal sanyarúbb sors jutott, mint a tőle alig pár méterre található társának. A Köztérkép így foglalja össze történetének alakulását:
„Az eredeti alkotás (Thomas Walch műve) 1956-ban olyan súlyosan megsérült, hogy helyette egy másik példány készült, mely nem az eredeti másolata, hanem az eredeti jellegzetességeit visszaadó szobor.”

Az 1956-os fehérvári események tehát elpusztították az eredeti alkotást, de Thomas Walch (Walch Tamás) alkotása megújult formában immár 65 éve díszíti a nyilvántartott műemlékként besorolt Városházát. Az újonnan elkészült és napjainkban is látható szobor Szakál Antal keze munkáját dicséri.
Érdekesség, hogy a két szobor posztamensén eredetileg emberfej dombormű-díszítés volt látható, ezek ma már hiányoznak. A Városháza kapuja korábban több restauráláson, felújításon is átesett, így 1960-ban és 1989-ben.

A Városházának nem csupán Justitia és Prudentia a kiemelt épületdísze, a Kossuth utca felöli kaput (mely az egykori Zichy-palota kocsibehajtós kapuja volt) és az azt díszítő Atlaszokat már korábban bemutattuk.