Prudentia, a bölcsesség 300 éves fehérvári szobra
Prudentia, a bölcsesség 300 éves fehérvári szobra

Székesfehérvár utcaképének meghatározó része a Városháza, melynek épületegyüttese nyilvántartott műemlékként korona a koronázóváros belvárosában. Korábban már több olyan alkotással foglalkoztunk, mely a Városházát díszíti, vagy esetleg közvetve kapcsolódik az épületegységhez, ilyen például az egykori Zichy-palota kocsibehajtós kapuja, mely a Kossuth utcáról nyílik és 1700-as években készült Atlaszok díszítik.
Mai írásunk főszereplője Prudentia, aki az okosság, bölcsesség, előrelátás allegorikus női megszemélyesítője, a fenti erények jellemzően egy kígyóval és egy tükörrel kiegészített megjelenése. A szó a 14. századi ófrancia prudence szóból származik, ami viszont a latin prudence szóból ered, ami „előrelátást, bölcsességet” jelent. Gyakran társul a belátással és a tudással.

Talán ezen erények miatt került Prudentia szobra a Városháza kapujának egyik épületszobraként kiemelt helyre. A Városháza mai formáját 1712-ben kapta, a kapu is ebben az időben épült, a Köztérkép erről így ír:
„Thomas Walch (Walch Tamás) kismartoni kőfaragó mester kapta a megbízást az épület ablakkereteinek és a kapu kialakítására. A kapu feletti erkélyen két épületszobor került elhelyezésre, Justitia és Prudentia. A szobor posztamensén eredetileg emberfej dombormű díszítés volt látható.”

Az emberfejes díszítés ma már hiányzik, a szobor azonban továbbra is ott van a Városháza kapujánál. A kaput 1712 és 1718 között alakították ki, így Prudentia igen éltes hölgynek számít Székesfehérváron, hiszen már elmúlt 300 éves.
A szobor (társával ellentétben, vele majd egy következő írásunkban, egy hét múlva foglalkozunk) túlélte a világháborút és az 1956-os fehérvári eseményeket is. Utóbbit követően, 1960-ban a kaput felújították, majd 1989-ben ismét restauráláson esett át.

Prudentia szobra az 1700-as évek eleje óta büszkén figyeli városa életét, generációk sokaságát látta születni, felnőni és eltávozni. A városképben kiemelt helye megkérdőjelezhetetlen, reméljük, Walch Tamás alkotása még hosszú évszázadokig a bölcsesség jelképe lesz Székesfehérváron.