Székesfehérvár egyik legszomorúbb emlékműve, amit sokan észre sem vesznek
Székesfehérvár egyik legszomorúbb emlékműve, amit sokan észre sem vesznek

Székely János Jenő művei közül több is Székesfehérvár köztéri alkotásainak sorát gyarapítja, korábban már bemutattuk a Magyar Tudományos Akadémia első mérnök tagjának, Beszédes Józsefnek emléket állító domborművét, a fehérvári születésű író-költő, Jankovich Ferenc emléktábláját, illetve a Semmelweis Ignác fehérvári kötődésének emléket állító domborművét. Írtunk már a gimnáziumi éveit Székesfehérváron töltő Reguly Antal néprajzkutató előtt tisztelgő domborműről, de Székely János Jenő neve Szent Imre szobrához is szorosan kötődik, hiszen annak 1989. október 13-i előkerülését követően a kolozsvári születésű szobrász restaurálta a páratlan művészettörténeti értékel bíró alkotást.
Székely János Jenő kapcsolódása a városhoz nem véletlen: az 1956. május 25-én Kolozsváron született szobrászművész az Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskolán végzett tanulmányait követően Olaszországban és az Egyesült Államokban is huzamosabb ideig alkotott, majd 1989-ben Székesfehérvárra költözött. A Köztérkép összesen 19 köztéri alkotását listázza, ezek közül három Szlovéniában, kettő-kettő pedig Olaszországban illetve Romániában található. A 12 magyarországi alkotásának nagy része Székesfehérváron található. Ezúttal egy újabb, városunkban megtekinthető művét mutatjuk be.

A Repülés Áldozatainak Emlékműve névre keresztelt szobra a Vásárhelyi utcában található. Különleges alkotásnak számít, hiszen a szobrász sikeresen házasított több különböző tulajdonságokkal rendelkező alapanyagot. A talapzat mészkőből, a hosszú feliratos része márványból készült, de bronz is szerepelt felhasznált anyagként. A légcsavar – bár erről nincs pontos információ a forrásokban – ránézésre fából készült.
Az alkotást 1994. szeptember 24-én avatták fel, de egy apró momentum arról árulkodik, hogy Székely János Jenő már két évvel korábban elkészítette művét, a talapzaton ugyanis ez a felirat látható:
„1916 – 1992”

A márványból készült részen pedig az alkotás neve kapott helyet:
„A repülés áldozatainak emlékére”
Érdekessége az alkotásnak a talapzaton látható, vésett, arany színnel kiemelt rajzok sokasága. Ezek természetesen mind a repüléshez kapcsolódnak, repülőgépek, helikopterek, különböző légi tematikájú jelvények kaptak helyet a talapzaton.

A Repülés Áldozatainak Emlékműve sajnos rengeteg elhunyt honfitársunkra emlékeztet. Magyarország legismertebb légikatasztrófáiról, repüléssel kapcsolatos baleseteiről ide kattintva olvashattok.