A hetedik legmelegebb nyár volt az idei a 20. század eleje óta
A hetedik legmelegebb nyár volt az idei a 20. század eleje óta

Az idei a harmadik legmelegebb nyár volt Európában a mérések kezdete óta, csak a tavalyi és a 2023-as nyár volt ennél melegebb. Ami hazánkat illeti, nálunk is az átlagosnál melegebb volt legmelegebb évszakunk. Az 1991-2020-as átlaghoz képest országos átlagban 1,2 fokkal alakult magasabban a nyár középhőmérséklete - írja az Időkép.
Mindhárom nyári hónap melegebb volt a 30 éves átlaghoz képest, de amíg júliusban és augusztusban az eltérés +1 fok alatt maradt, addig június középhőmérséklete 2,5 fokkal volt magasabb a megszokotthoz képest, így 1901 óta az idei lett a második legmelegebb június.
A nyár legmagasabb hőmérsékletét, 41,3 fokot július 26-án Sarkad Malomfokon mérte a HungaroMet.
Ez mindössze 6 tized fokkal maradt el az abszolút melegrekordtól. A leghidegebb pedig augusztus 25-én volt, akkor hajnalban Zabaron és Lénárddarócon 1,7 fokig csökkent a hőmérséklet. Ez azonban nem volt elegendő a 45 évvel ezelőtti napi hidegrekord megdöntéséhez.
Az idei nyáron a hőségnapok száma több mint másfélszerese volt a sokéves átlagnak. Júniusban, júliusban és augusztusban is elrendelte az országos tisztifőorvos a legmagasabb, harmadfokú hőségriasztást.
A csapadék eloszlásában óriási egyenlőtlenségek mutatkoztak a záporos, zivataros jelleg miatt. Nem egy helyen még néhány tíz kilométeren belül is jelentős különbségek adódtak. Július 27-én egy sekély ciklonnak köszönhetően a Kaposvártól nem messze található Csökölyön egyetlen nap leforgása alatt 184 milliméter eső hullott. Ez az ötödik legmagasabb napi csapadékösszeg, mióta rendszeresen rögzítik az adatokat.
Az évszak során a legtöbb csapadék Sopron környékén hullott, ott 309 millimétert mértek. Ennek alig több mint tizede, 39,6 milliméter esett Kakucson 3 hónap alatt, így ez lett a legszárazabb hely az országban. Országos átlagban 41 százalékkal hullott kevesebb csapadék a nyár folyamán az 1991-2020-as időszak átlagához képest, így a mérések kezdete óta az idei a nyolcadik legszárazabb nyárnak adódott.