Hogyan gyújtsunk be a cserépkályhába, ha nem akarjuk felrobbantani?Hogyan gyújtsunk be a cserépkályhába, ha nem akarjuk felrobbantani?
Beröffenteni, hogy jól égjen, aztán rázárni, hogy sokáig is – szép gondolat és egyenes út, hogy jobbik esetben elköszönjünk a cserépkályhánktól, rosszabbikban házunktól vagy éltünktől is. Bármilyen hihetetlen, rengetegen nem tudják hogyan kell helyesen használni a cserépkályhát.
„Szinte naponta mesélik az üzletbe betérők, hogy a cserépkályhájukba a fa leégése után a parázsra még rátesznek egy-két nagyobb rönköt és rázárják az ajtót, hadd izzon lassan, sokáig az" – meséli Orbán Árpádné az Orbán Cserépkályhabolt tulajdonosa, ügyvezetője. „Ez a biztos módszer a kályha felrobbantására. Amikor "csak" füstöl a fugánál vagy megemelkedik a felső párkánysor az a kisebb robbanás eredménye, de akkor is feltétlenül meg kell nézetni szakemberrel a kályhát, mert balesetveszélyes lehet a további használata.”
Hogyan kell akkor helyesen fűteni a cserépkályhával? A kérdés banálisnak tűnik, ám a fentiekből is látható, sokak számára bizony tudunk új információval szolgálni.
„Egyszerre kell betenni a tűztérbe az egynapi famennyiséget, sok égési levegő adásával intenzív lánggal, másfél-két óra alatt gyorsan leégetni, és ha már nincsen éghető anyag a tűztérben, légmentesen bezárni a kályhaajtót” – figyelmeztet a szakember.
Egy másik jelentős probléma, hogy azt gondoljuk, bár kicsit vizes a fa, jó lesz az úgyis. Pedig nem!
„Semmiképpen sem szabad begyújtani vizes fával, hiszen így nem csak a kályhát, hanem a kéményt is akár egyetlen fűtési szezon alatt elkátrányosíthatjuk, ami pedig kéménytűzhöz is vezethet. Szóval a vizes fával nem a környezetvédőket vagy a szomszédot csapjuk be, hanem saját magunknak okozunk kárt!"