Székesfehérváron gyártott prototípusok, amelyek végül mégsem hódították meg az utakatSzékesfehérváron gyártott prototípusok, amelyek végül mégsem hódították meg az utakat
1. Bory József autója
Bory József 1876. július 10-én született Abán, ám mivel édesapja Székesfehérváron létesített kovácsműhelyt, így a család a kis József hároméves korában átköltözött a városba. József először édesapja műhelyében tanult, majd vándorútra kelt az országban. 1901-re tért haza, már mint képzett mechanikus és kovács. Ekkor kezdtek el először kerékpárokat készíteni, majd 1903-tól motoros kerékpárokat is. 1904 és 1906 között Bory József Németországban folytatott tanulmányokat, ahol egyebek mellett a Berliner Motorwagen-Fabrikban tanulmányozta az önjáró kocsik készítésének fortélyait.
Hazaérkezésekor már autógyártási terveket dédelgetett, és 1907-ben államsegélyért folyamodott. Állítása szerint ekkor évi 3-4 motorkerékpár gyártására volt képes. Fennmaradt információk szerint kevesebb mint 10 Compact márkajelű motor készülhetett Bory műhelyében, emellett 1908-ban egy kisautót is konstruált, amely a Budapesti Nemzetközi Automobilkiállításon díjat nyert. A vidék azonban még nem volt fogékony az újdonság iránt, három évvel később, 1911-ben Bory József Budapestre költözött és feladta járműgyártási álmait.
2. Alba Regia és Balaton mikroautó
A második világháborút követő gazdasági helyzet hívta életre az átlagpolgárok számára is megfizethető mikroautókat, amelyek nagyjából másfél évtizedig élték virágkorukat. A Kohó- és Gépipari Minisztérium 1955-ben a kitűnő szakembergárdával rendelkező Székesfehérvári Motorjavító Vállalatot jelölte ki arra, hogy az első magyar mikroautót, az Úttörőt továbbfejlesztve egy leendő törpeautó mintapéldányait elkészítsék.
A minisztérium háromtagú csoportot küldött, hogy felügyeljék és koordinálják a munkálatokat, segítsék a kivitelezést. Közülük ketten egykori repülőgép-tervezők voltak: Kerekes Pál és id. Rubik Ernő, míg a harmadik személy a Danuvia motorkerékpárgyár konstruktőre, Bengyel Géza volt. A szakembereken kívül Székesfehérvárra került egy olasz Isetta, egy német Messerschmitt Kabinenroller és a magyar Úttörő törpeautó. Ezek szerkezeti megoldásait is tanulmányozták, illetve egy Goggomobil volt már ekkor az országban, és mivel ennek éppúgy 250 cm3-es volt a motorja, mint a beépítésre kerülő Pannonia motorkerékpár-motor, így ez lett a mérce.
1956 elejére elkészült a két székesfehérvári törpeautó, az Alba Regia és a Balaton. Előbbit a Horváth “Bózsi” József vezette csapat alkotta meg, utóbbi munkálatait Zappel “Csöpi” József repülőgépmérnök vezette. Mindkét jármű alumínium-karosszériás volt, és Pannonia 250-es motorkerékpár-motorral rendelkezett, aminek a körülbelül 8 lóereje azonban nem vetekedhetett a Goggomobil 14 lóerejével. A váltót az Isettából, a hátramenetet a Messerschmittből kölcsönözték: tolatás előtt, amikor az autó megállt, benyomtak egy gombot és ekkor a kétütemű motor ellenkező irányba kezdett forogni. A kerekek repülőgép-farokfutóból származtak.
A kétszemélyes Balaton ajtaja a repülőgépkabinokhoz hasonlóan hátrafele nyílt. A kerékfelfüggesztést Rubik Ernő dolgozta ki, a rugózást saját tervezésű vitorlázórepülőinek futóművéhez hasonlóan gumibakokkal oldotta meg. Az Alba Regia pedig a Bengyel-féle motorkerékpárokon már bevált teleszkópos rugózást kapta.
1956. május elsején, a felvonuláson pedig négy törpeautó zötyögött végig Székesfehérvár macskaköves utcáin: az Alba Regia, a Balaton, az Isetta és az Úttörő. Előbbi kettő sorozatgyártásából végül nem lett semmi, ugyanis egyik modell sem volt versenyképes a külföldi riválisaival szemben.
3. Rex moped
1957-ben jött ki a székesfehérvári Vadásztölténygyár remeke, a 125-ös Danuvia motorral szerelt Rex moped prototípusa, ami aztán az 1957. április 1-i Autó Motor címlapjára is került. És természetesen akkori szakújságírók is megemlékeztek róla, naná, hogy az elragadtatás hangján:
"Íme a bizonyíték: nem a magyar technikusokon múlott, hogy a „könnyű” közlekedési iparban olyannyira elmaradtunk. Mérnök, technikus, szerelő összefog. Egymás után születnek meg a legpompásabb kétkerekű kis járművek. A székesfehérvári Vadásztölténygyár kísérleti osztályának együttese felbuzdult a „konkurencia” eredményein és egy remekbe szabott kis mopeddel lepte meg a hazai motoros világot. Noha a fehérváriak nem fognak járművet gyártani - profiljuk csupán annak erőforrására, a motorra korlátozódik -, mégis elkészítették mopedjük első mintadarabját, a Rexet, amelyet a hírek szerint még további két prototípus követ. A Rexnek, valamint társainak képességeit összemérik az egri „Bervá”-val és a legalkalmasabb kerül majd sorozatgyártásra.
A Rexet nem volt alkalmunk kipróbálni, s így annak úttartásáról nem tudunk véleményt alkotni. Kétségtelen, hogy a Rex szerkesztői első kísérletként jó úton haladnak. Tudomásunk szerint a termékeny fehérváriak egy robogón is dolgoznak, amelyhez 125-ös Danuvia motort használtak fel. Reméljük, hogy rövidesen arról is beszámolhatunk, akárcsak a Rex két fiatalabb testvéréről is. Hisszük, hogy a még meg nem született mopedok véglegesen szakítani fognak a kerékpár jelleggel, nem úgy, mint a Rex, amelynek a lámpa feletti kormány-része erősen emlékeztet a moped ősére, a kerékpárra. Ettől függetlenül gratulálunk a Vadásztölténygyár kísérleti osztálya dolgozóinak a szép Rexhez. "
A történet befejezéséhez talán annyi elég: 1958-ban az egri Finomszerelvénygyárban megindult a Berva mopedek sorozatgyártása.
4. IKARUS 112
Az IKARUS 112 lenti képen látható, illetve három ajtós változatának tervezése dr. Horváth Kálmán és Simon Ferenc mérnökökhöz köthető. A busz kialakításánál az esztétikai szempontok nem játszottak főszerepet, sokkal fontosabb volt, hogy a speciális építéssel, illetve a vázra ragasztott alumíniumburkolattal közel két tonnát sikerült lefaragni a saját tömegből egy hasonló méretű és befogadóképességű autóbuszhoz képest.
Két kísérleti 112-est helyeztek forgalomba, ezeket a 14-es számú AKÖV (autóközlekedési vállalat) használta Székesfehérváron és környékén, az egyik busz városközi (2 lengőajtós), a másik városi (3 harmonikaajtó) felépítménnyel rendelkezett, hajtásukat hathengeres, 8,3 l-es, 145 LE-s Csepel D-614 farmotorra bízták.
A kísérleti menetek jól sikerültek, az Ikarus alumíniumtechnológiás fejlesztéseit később felsőbb utasításra mégis leállították.
5. IKARUS 114
A 112-ből fejlesztették tovább a 114-es modellt, aminek már a váza is könnyűfémötvözetből készült, ez pedig további 500 kiló mínuszt hozott a 112-es 8,3 tonnájához képest. Ráadásul ebbe a típusba Csepel helyett 192 lóerős MAN dízel került.
Nem volt kimondottan szép jármű az eredetileg zöld-fehér színű Ikarus 114, ami talán annak is köszönhető, hogy tervezése során nem készült egyetlen formaterv sem. Így talán az sem véletlen, hogy nem került bele az fmc legszexisebb Ikarus-buszai közé. Ami azonban elvitathatatlan volt a 11 méter hosszú 114-estől, hogy alumínium váza és felépítménye csúcstechnológiának számított a 60-as években.
Kitűnő eredményei ellenére ez a típus sem került végül gyártásba, pont ugyanúgy járt mint elődje: további fejlesztését felsőbb utasításra leállították. Az elkészült kocsit ráadásul a menetpróbákat követően a 60-as évek végén szétvágták.
(forrás: magyarjarmu.hu, jarmuvekamultbol.blog.hu, retromobil.hu, ritkanlathatotortenelem.blog.hu, omnibusz.blog.hu)