Analóg vagy digitális: kipróbáltuk, melyik szól jobbanAnalóg vagy digitális: kipróbáltuk, melyik szól jobban
Nyakunkba vettük a várost, hogy kiderítsük: van-e még olyan szakember, aki analóg lejátszókat javít, legyen az tévé, videómagnó, bakelit lejétszó, kazettás magnó, satöbbi. Ekkor botlottunk bele a fehérvári Kocsis Zoltánba, aki zongorázni ugyan nem tud, de ért a tévéhez, a hifihez, profi hangfalat, erősítőt épít, ha kell, világéletében javítással foglalkozott. Régi műhelye még mindig megvan a város egyik négyemeletes paneltömbjének alagsorában. Valamikor divatos tévék, hangfalak, hifiberendezések várták itt korábban jobb sorsukat, és néhány közülük mint egy kriptában, itt maradt.
„Ezt már mindenki abbahagyta!” – legyint a mester, aztán egy gitárhangfalra mutat: „Ezt magam építettem ugyanolyan alkatrészekből, mint amit az ismert, jó minőségű márkák gyártói használnak. Megrendelésre készítettem, de aki megrendelte, végül lemondta, mert a gyárilag készítetten ott a márkajelzés, és hiába tud ez legalább annyit vagy akár többet, a márka miatt inkább megveszik ugyanezt sokkal drágábban.” Pedig Zoltán szerint érdemes megbecsülni a szakmunkát, mert a városban ma már csak ketten-hárman foglalkoznak ilyennel, ők is már inkább az idősebb korosztály. Műszerészek, akik nem hagytak fel a szakmájukkal, és otthoni vagy nyilvános műhelyeikben képesek új életet lehelni rossznak hitt, kidobásra ítélt, divatjamúlt lejátszókba is.
És bár lehet, hogy divatjamúlt, mégis sokan azt mondják– köztük Zoltán is – hogy nincs szebb hangzás az analóg hanghordozóknál.
„Vannak, akik újra felfedezték a bakelit lemezeket, hozzákapcsolják a csöves erősítőhöz, és elképesztően szép, lágy, meleg hangot kapnak. A digitális erősítő számomra hideg, lelketlen hangzást jelent. Ha analóg lejátszót hallgatok, az valamit kivált belőlem, egyszerűen azért, mert hanghullámok érik a fülemet, és nem az 1-es és 0-s számok variációiból létrejövő digitális jelrendszer. Az analóg jel egy folyamatos hangot jelent, hangrezgést érzékel a fülünk, egy sokkal természetesebb hangot. Persze a digitális hangzást már olyan jól kifejlesztették, hogy nemigen halljuk a különbséget, legfeljebb csak az tudja megállapítani, aki mindkettőt ismeri, és ez most nem nosztalgia!” – magyarázza Kocsis Zoltán., aki szerint kulcskérdés, hogy milyen az erősítő.
„Vannak ismerősem, akik megőrülnek a jó zenéért, főleg a blues-t, a jazz-t hallgatják, és az a helyzet, hogy ezeket a zenéket csak csöves erősítőn lehet jól hallani.” Az elektroncsöves erősítőt ma már csillagászati árakért lehet megvenni, és csak nagyon kevés helyen beszerezhető, a műszerész szerint érdemesebb házilag csinálni vagy csináltatni.
Persze vannak, akik tudják hol érdemes beszerezni, javíttatni, különbséget tudnak tenni a minőség és a gagyi között, melyik márkát érdemes használni a régi lejátszók közül. A Fehérvár Médiacentrum fotósának, Kiss Lacinak nem csak jó szeme, de kiváló hallása van, igazi zenei ínyenc. Vele teszteltük, mi a különbség a bakeliten, a CD-n és az interneten hallgatott zene között.
Ez lett az eredménye: