Még mindig sokan ülnek ittasan a volán mögé Székesfehérváron és Fejér megyében isMég mindig sokan ülnek ittasan a volán mögé Székesfehérváron és Fejér megyében is
Magyarországon a rendőrségi statisztikák szerint az ittasan okozott személysérüléses balesetek száma 2015 és 2019 között 11,4 százalékkal csökkent, ahogy ebben az időszakban az ittasan okozott balesetek aránya is mérséklődött: 9,6%-ról 8,4 százalékra - írja a Magyar Biztosítók Szövetsége.
Ha arányaiban nézzük, akkor az ilyen baleseteknek a személygépkocsi vezetők az 53-55 százalékáért felelősek, a kerékpárosok 20-24 százalékért, a segédmotoros kerékpárosok aránya pedig évről-évre 8-10 százalék között mozog. A legalacsonyabb a gyalogosok által ittasan okozott balesetek aránya, ami éves szinten 3 százalék körül mozog.
A halálos kimenetelű balesetek aránya is csökkent az elmúlt öt évben az ittasan okozott baleseteken belül: a 2015-ös 4,5 százalékról 2019-re 3,3 százalékra. Tavaly összesen 1394 ittasan okozott baleset volt, ebből 47 halálos kimenetelű. Idén azonban a korábbi évek javuló tendenciája nem folytatódott.
A koronavírus-járvány okozta gépjárműforgalom mérséklődésével arányosan csökkent a közúti közlekedési balesetek száma, ugyanakkor az ittas állapotban okozott balesetek száma lényegében nem változott (899 volt szemben a tavalyi 925-tel). Ám arányait tekintve így 16,3 százalékos növekedés volt tapasztalható az elmúlt év azonos időszakához képest.
Székesfehérvár és Fejér megye is hozza az országos tendenciákat:
2019 augusztusáig ittasan okozott személyi sérüléses balesetek száma a Székesfehérvári Rendőrkapitányság illetékességi területén 171, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság illetékességi területén ugyanebben az időszakban pedig 464 volt.
2020 azonos időszakában a rendőrség tudomására jutott, ittasan okozott személyi sérüléses balesetek száma ugyan csökkenő tendenciát mutat, mely szerint a Székesfehérvári Rendőrkapitányság illetékességi területén 140, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság vonatkozásában pedig 375, ugyanakkor arányaiban, Fejér megyét illetően növekedés tapasztalható. 2019. év első nyolc hónapjában az ittasan okozott balesetek aránya: 7,8 százalék volt, míg 2020. év azonos időszakában: 8 százalékra emelkedett.
A Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság a balesetek megelőzése, elkerülése érdekében az alábbiakra hívja fel a figyelmet:
Az ittas ember nem képes jól megbecsülni a körülötte lévő dolgok nagyságát, távolságát, a közlekedő járművek sebességét, sőt, veszélyhelyzetben sem olyan gyorsan és módon cselekszik, mint józanul. A látótér szűkül, így nehezebben észrevehetők a fontos ingerek. A látásromlásról az ittas személy nem szerez tudomást, úgy gondolja, hogy látása tökéletes, és ennek megfelelően vezet. A másnaposság szintúgy veszélyes. A reflexek mindkét állapotban tompulnak, az ítélőképesség romlik, fáradtság, ingerlékenység jelentkezik.
A közlekedési morál kérdése a közúti közlekedéssel aktív és passzív kapcsolatba került minden személyre, gyakorlatilag az egész társadalomra vonatkoztatható. Az egyén felelősségén túl tehát különösen fontos a környezet (családtagok, barátok, vendéglátósok) felelőssége is, továbbá az ő szerepvállalásuk a veszélyhelyzet megelőzése, megakadályozása érdekében.
A felelőtlenségnek nagy ára, súlyos és visszafordíthatatlan következménye lehet, az ittas vezetés emberi életeket követelhet, ezért kérik, hogy mindenki közlekedjen szabályosan!
A héten kezdődő és idén az online térben zajló Biztonság Hetének, a MABISZ és az ORFK-OBB közös kezdeményezésének is a központi témája az ittas vezetés veszélye. Közös akciókkal hívják fel a gyerekek figyelmét a biztonságra, a balesetmegelőzés lehetőségére és fontosságára. A MABISZ idén, a helyzethez alkalmazkodva, több projekttel készült erre a hétre.
A Mabisz idén a 9-14 éves korosztály figyelmét képregénnyel hívja fel a fiatalok buli utáni ittas vezetésének kockázataira, a középiskolásoknak pedig Biztonság Kerék - Forgasd ki a jövőd! nevű online társasjátékkal készült a biztosítási ismeretek és az önismeret fejlesztéséért – írja közleményében a MABISZ. A képregény a www.mabisz.hu/oktatasi-segedletek oldalon, a társasjáték a www.biztonsagkerek.hu honlapon érhető el.