15 éves a Magyar Királyi Kardforgatók Rendje, idén önálló fehérvári egyesületté alakultak15 éves a Magyar Királyi Kardforgatók Rendje, idén önálló fehérvári egyesületté alakultak
Az egyesület elnökével, Vidermann Csabával nemrégiben más témában beszélgettünk, az egykori Alba Regia Hotelban töltött emlékezetes éveit idézte fel. Már akkor szóba került, hogy a kardforgató csapat - bár a fellépéseiket és az edzéseket jelenleg nélkülözniük kell, most is aktívan tartják a kapcsolatot, sőt újdonságokról is be tudnak számolni. Mindezekről kérdeztük Vidermann Csabát.
Mióta működik Székesfehérváron a Magyar Királyi Kardforgatók Rendje?
Csapatunk összességében február 17-én töltötte be fennállásának tizenötödik esztendejét. A Magyar Királyi Kardforgatók Rendje néhány hónapja kilépett a Honvéd Szondi György SE keretéből és önálló egyesületet hoztunk létre, nevünk változatlan maradt. 2020. december 9-én lettünk bejegyezve a Székesfehérvári Törvényszéken, tizenkét alapító taggal.
2021. március 21-én Közgyűlést tartottunk, melyen a beszámolók megtartása után felvettük azt a tíz főt, akik a régebbi egyesületben szakosztályunk tagjai voltak. Így ismét 22 vitézünk van. Egy igazi, lokálpatrióta, középkori harcász egyesülettel gyarapodott Székesfehérvár!
Jelenleg milyen formában tartják a kapcsolatot?
Sajnos a vírus helyzet adta szabályok miatt nem edzhetünk együtt csapatunk tagjaival, de már alig várjuk a feloldásokat, hogy beindulhasson a szervezett élet házunk táján! Addig is Skype-on tartjuk a kapcsolatot rendszeres időközönként.
Mik a legkedvesebb emlékeik az elmúlt másfél évtized fellépéseiről?
Különösen szeretjük a váras helyeket, hiszen a középkori harcászat amivel foglalkozunk igazán illik abba a miliőbe. Megfordultunk a Felvidéki Fülek várában harci bemutatóval, Visegrádon, Nagyvázsonyban, Drégelypalánkon, Zádor várban, a komáromi Csillag- és Igmándi erődben. Szigligeten, Csókakőn "ezer éve" vagyunk évente visszatérő szereplők.
Székesfehérváron pedig elképzelhetetlen az augusztus a kardforgatók nélkül.
Fehérváron a Koronázási Ünnepi Játékok alapcsapata vagyunk, de már előtte a történelmi kavalkádok részesei is voltunk. Ha úgy hozza az élet színpadon is otthonosan mozgunk, a Koronázási Ünnepi Játékok Szent László koronázását felelevenítő előadásában is részt vettünk.
A Pákozdi Katonai Emlékparkban szintén jól cseng a Honvéd Fesztiválok fellépőiként nevünk. 2019-ben, még a vírushelyzet előtti évben észak-dél, kelet-nyugat irányban beutazhattuk a Dunántúlt felkéréseink kapcsán.
Az is érdekes volt, mikor Sopron-Ágfalván képviseltük városunkat és annyira nyugaton állt a táborunk, hogy csak kelet felé láthattuk Magyarországot, mert a többi irányban már mindenhol Ausztriára tekinthettünk.
Számos alkalommal bújtunk más korok mundérjaiba is, hiszen a Pákozdi csatában, a Nagyszebeni csatában, Pápai Történelmi Napokon reformkori, Győrön kuruc kori, és meg se lehet szinte számolni hány eseményen végvári vitézek voltunk.
Azok is szép élmények közé tartoznak, mikor a Felvidéken lévő Palást-Ivánka kastélyban megtartott edzőtáborunk után a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség meghívásának eleget téve az 5 évente tartandó Nagytábor programját gazdagíthattuk. Ezt követően csakhamar a Duna TV Kárpát Expressz című műsorában láthattunk viszont magunkat.
Rengeteg fesztiválon fordultunk már meg, többek között Balatonfüred, Balatonalmádi, Siófok, Csepel, Solt településeken.
A Magyar Honvédség ünnepségeinek is gyakori vendégei vagyunk, a Nagy Sándor József laktanyában, Budapest-Hadikikötőben, Tapolcán és az Összhaderőnemi Parancsnokságon léphettünk fel.
Mik az elképzeléseik a jövőre?
Tervezzük, hogy a XV. század második felének felidézését fejlesszük tovább páncélzat, ruházat, fegyverek, technikai eljárások és táborkép kapcsán.
Alig várjuk, hogy a vírus miatti megszorítások elmúljanak és újra kimehessünk a Vitézfaragó mezőre edzeni, felkészülni a bemutatóinkra, illetve megtarthassuk a bajnokságunk fordulóit.