Mikor és hogyan csillapítsuk a lázat?Mikor és hogyan csillapítsuk a lázat?
Legutóbb már szó volt arról, hogy láz része testünk védekezésének, mert a baktériumok és vírusok fehérjéi - mint minden fehérje - hőérzékenyek, ezért magasabb hőmérsékleten kevésbé képesek tenyészni, szaporodni. Az immunrendszer így hatékonyabban tud megküzdeni a fertőzéssel. Van, amikor nem szükséges a lázat csillapítani, s vannak olyan esetek, amikor indokolt, hogy beavatkozzunk a láz természetes menetébe.
„Ha szabad egy személyes példával előhozakodnom, én egyetlen egyszer, hatéves korában adtam lázcsillapítót a lányomnak, amikor 40 Celsius-fok fölé kúszott a testhőmérséklete” – árulta el dr. Kovács László, amikor e témáról beszélgettünk. – „Talán némi joggal gondolhatja erre azt egy laikus, hogy egy orvos nyilván lehet "bevállalósabb" e tekintetben, hiszen mégiscsak jobban tudja, akár óráról órára kontrollálni gyermeke állapotát. Még ha ez igaz is, azt azért elmondhatjuk egy egészséges felnőtt vagy gyermek esetében, hogy 39 Celsius-fokig nem kell gyógyszeres lázcsillapítóhoz nyúlni.”
A kivételekről felnőttek esetében már beszéltünk a múltkor, például arról, hogy egy idős / szívbeteg embernek súlyos problémákat okozhat a láz, mert megterhelheti a szívet. Egy szívbeteg vagy lázgörcsre hajlamos gyermek szintén kivételt képezhet, azaz indokolt lehet a korai lázcsillapítás gyógyszeresen, de az ilyen esetek viszonylag ritkán fordulnak elő.
A tartós, 3-4 napon túli magas láz viszont már nagy valószínűséggel orvosi vizsgálatot és beavatkozást igényelhet.
Az acetilszalicilsavat közepes és erősebb lázcsillapításra használhatjuk. (Körülbelül húsz perc múlva fejti ki hatását.) A paracetamol tartalmú gyógyszerek is kiválóan csökkentik a testhőmérsékletet. Az aminofenazon és származékai erős hőmérsékletcsökkentők – kisgyermekeknél lázgörcs esetén is alkalmazhatóak.
A doktor elmondta, hogy sajátos módja a lázcsillapításnak, ha "rásegítünk" olyan módon, hogy meleg takarók alatt mielőbb elérje a tetőpontot, ahol aztán elkezdődik az izzadás, verejtékezés, és a láz lefelé indul, a beteg pedig megkönnyebbül.
„Saját tapasztalatból is tudom, hogy ez milyen jó módszer, mivel gyerekkoromban a nagyanyám ezt tette velem: két dunna alá bedugott és alaposan megizzasztott. Hatalmas megkönnyebbülést éreztem utána” – osztotta meg emlékeit az orvos – „Kisgyerekként én is ezt tettem a gyermekemmel, de mivel nem maradt volna meg az ágyban a sok takaró alatt, bebugyoláltam és hordoztam, amíg alaposan ki nem izzadt és lefelé indult a láza. Kétségtelen, hogy ez a módszer több energiát igényel, mint benyomni a kúpot vagy beadni a szirupot, de a valódi gyógyulást sokkal inkább segíti, mint a gyors tünetelnyomás.”
Magas (39 Celsius feletti) testhőmérséklet esetén állott vizes borogatással is csillapíthatjuk a lázat. A borogatást ajánlott mindkét vádlira felhelyezni: fokozatos és mérsékelt testhőmérséklet-csökkenést eredményez, s a gyógyszerrel szemben nem kényszeríti a lázat rögtön 37 Celsius-fokra.
Mivel a lázas beteg hajlamosabb a kiszáradásra (az intenzívebb verejtékezés miatt), ezért a folyadékpótlásra kiemelten figyelni kell! Kerüljük az alkoholt, a tejes italokat és a szénsavas üdítőket! Jöhet viszont a gyógytea!
A láz ellen többféle gyógynövényt is bevethetünk. Sőt, még a konyhában is találhatunk a fűszerek között „csodaszereket"!
Zsályából, fekete bodzából és hársfából is készíthetünk teát (illetve ezek azonos arányú keverékéből), amit langyosra hűtés után citrommal ízesíthetünk. Az orvosi zsálya gyulladáscsökkentő és lázcsillapító, a fekete bodza immuerősítő, köhögéscsillapító és kiváló izzasztó – ahogyan a hársfa is segít az izzadásban és a láz leküzdésében. A fűzfakéreg is hatásos a láz és a fajdalom ellen, és a réti legyezőfűből készült teát is bátran kortyolgathatjuk.
A majoránna kiváló gyulladásgátló, lázcsillapító és még száraz köhögéskor is segíthet. A borsmentát is előszeretettel ajánlják a természetgyógyászok (akár fűzfakéreggel és fekete bodzával kombinálva).
A piros chilipaprika is segít a lázcsökkentésben. A bazsalikom remek fájdalom- és lázcsillapító, s természetesen a gyömbért és a koriandert sem hagyhatjuk ki a sorból, ha testünket természetes módon szeretnénk alacsonyabb hőfokra „beállítani”.