Aranybulla 800: tudományos konferenciának adott otthont SzékesfehérvárAranybulla 800: tudományos konferenciának adott otthont Székesfehérvár
Néma koszorúzás előzte meg szerdán reggel az Aranybulla kibocsátásának 800. évfordulója alkalmából rendezett tudományos konferenciát: az emlékévre felújított Aranybulla-emlékműnél dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere és dr. Horváth-Lugossy Gábor, a Magyarságkutató Intézet főigazgatója helyezte el az emlékezés koszorúit - írja a programról a Önkormányzati Kommunikációs Központ.
A néma főhajtást követően a Hiemer-ház házasságkötő termében, reggel 10 órától zajlott a konferencia. Az érkezők a Magyarságkutató Intézet jóvoltából egy Németh Zsolt – A fény útján: Tanulmányok az Árpád-kori templomainkról kötetét is tartalmazó ajándékcsomaggal gazdagodhattak.
A résztvevőket dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte, aki örömét fejezte ki, hogy a Magyarságkutató Intézet Székesfehérvárra álmodta meg a konferenciát. Beszédében felidézte, hogy Dr. Horváth-Lugossy Gábor főigazgató egy telefonos megbeszélés során vetette fel a találkozó székesfehérvári megrendezésének ötletét, amit megtisztelő volt elfogadni: „Köszönetet szeretnék mondani, hogy lehetőség nyílt egy ilyen tudományos konferenciára az emlékév keretein belül. Azt külön szeretném hangsúlyozni, hogy egy ilyen év során fontos a tudományos háttér és annak megvilágítása. Túl a kulturális programokon és fesztiválokon, melyek széles nyilvánosságot szólítanak meg, fontosnak tartom azt is, hogy legyenek ehhez hasonló tudományos konferenciák.”
Dr. Horváth-Lugossy Gábor, a Magyarságkutató Intézet főigazgatója Fejér megyei származása révén kiemelt figyelemmel követi a város történéseit. Mint elhangzott, így figyelt fel a város azon felkérésére, miszerint Székesfehérvár szívesen ad otthont az Aranybulla emlékévhez kapcsolódó kulturális rendezvényeknek. A Magyarságkutató Intézet és Székesfehérvár kapcsolata azonban nem itt kezdődött: „Ez már a harmadik közös munkánk a várossal. A Magyarságkutató Intézet alapításának évében elhatározta, hogy a székesfehérvári Osszáriumot tudományos eszközökkel fogja kutatni az Árpád-házi királyok azonosításának érdekében. Polgármester úr és a város azonnal a kezdeményezés mellé állt, és minden szükséges támogatást megadott ehhez a kutatáshoz. Büszke vagyok arra, hogy ezt a konferenciát is úgy rendezhetjük meg, hogy a korral foglalkozó legkiválóbb professzorokat, tanárokat láthatjuk és hallhatjuk.”
A konferencia délelőtti blokkját Veszprémy László történész, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem előadásával nyitották. A kiváló szakember évtizedek óta publikál a középkori magyar hadtörténet témájában, munkái és tevékenysége megkerülhetetlennek számít a szakmában. A professzor előadását követően még összesen hét előadó lépett a pódiumra, a konferencia zárásaképpen pedig kurátori tárlatvezetést tartottak a Királyok és Szentek – Az Árpádok kora című kiállításon. A konferencia később a Magyarságkutató Intézet YouTube-csatornáján lesz elérhető.