2 évnél régebbi cikk

Életet mentett a szén-monoxid-érzékelő Fejér megyében
Életet mentett a szén-monoxid-érzékelő Fejér megyében

Egy felnőtt és gyerek került veszélybe Kápolnásnyéken szén-monoxid miatt.

Sparhelttel fűtöttek abban a családi házban, ahol szén-monoxid miatt kérték a tűzoltók segítségét október 18-án délben Kápolnásnyéken. A mérgező gázra a szén-monoxid érzékelő riasztása figyelmeztette az épületben tartózkodó felnőttet és gyereket. A 112-es egységes segélyhívó számon kértek segítségét, az ablakokat kinyitották és kimentek az udvarra - írja a Katasztrófavédelem.

A pusztaszabolcsi katasztrófavédelmi őrs hivatásos tűzoltói megállapították, hogy szükségessé vált a sparhelthez csatlakozó füstcső felülvizsgálata. Személyi sérülés nem történt.

Szén-monoxid a leggyakrabban akkor keletkezik, ha a nyílt égésterű fűtőberendezés a megfelelő szellőzés hiánya miatt nem kap elég oxigént. Tévhit, hogy csak a régi gázkazánok működése közben jelentkezhet ez a probléma.

Minden nyílt égésterű fűtőeszköz és vízmelegítő forrása lehet a mérgező gáznak, ha nem biztosított a levegő-utánpótlás. A kandalló, a cserépkályha, a vegyes tüzelésű kazán, a sparhelt, illetve a konvektor és a fali vízmelegítő is lehet nyílt égésterű, amelyek a fűtéshez a szoba levegőjét használják.

Ha nincs elég friss levegő ezek környezetében, szén-monoxid fog keletkezni, ami magas koncentrációban akár egy percen belül is halált okozhat. A legbiztonságosabb, ha még a fűtési szezon előtt egy szakember ellenőrizte a fűtőeszközünket, és egy kéményseprő megvizsgálta a kéményünket, a füstelvezetőket.

Gázfűtésnél kétévente, míg szilárd tüzelés esetén évente szükséges a kéményeket ellenőriztetni. 

Borítókép: Tar Károly/FTV
Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek