Kihez kerül a gyermek válás után?Kihez kerül a gyermek válás után?
Ilyen esetekben érdemes jogi segítséget kérni, mivel a gyermekelhelyezési per az ügyvéd szemével vizsgálva egészen más perspektívába kerülhet. Ők ismerik ezeket az ügyeket, a bírósági gyakorlatot, nem utolsósorban pedig a vonatkozó törvényeket. Ezáltal szakszerű és hatékony képviseletet tudnak nyújtani ügyfeleik számára, akiknek jelentősen megkönnyíthetik életüknek ezt a nehéz időszakát is.
Melyik szülőhöz kerül a gyermek?
Határozott jogi képviseletet tud nyújtani egy családjogra szakosodott válóperes ügyvéd, aki tapasztalatával is erősítheti a pozitív végeredményt. Természetesen ilyenkor a gyermek fejlődését kell elsősorban figyelembe venni. Ez vonatkozik a szülőkre, a bíróságokra, a gyámhivatalokra is.
A gyermeknek joga van mindkét szülőhöz, függetlenül attól, hogy ők a különélés mellett döntenek. De az is igaz, hogy mindkét szülőnek is joga van a gyermekéhez, illetve nemcsak a szülői kötelezettségeket kell gyakorolniuk, hanem a szülői jogok is megilletik őket.
Általában mind a két szülő alkalmas a szülői felügyeleti jog gyakorlására, ám ha nem tudnak megegyezni, a bíróságnak kell eldöntenie, ki nevelheti a gyermeket. Nagyon sok esetben az anyát illeti meg ez a jog a bírói gyakorlat szerint. Minél fiatalabb a gyermek, annál nagyobb erre az esély.
Milyen esetekben ítélik az apának a gyermeket?
Amikor az anya mentálisan és lélektanilag ép, valamint szándékosan nem árt magának, valamint kötődik hozzá a gyermek is, általában a szülői felügyelet önálló gyakorlását ő szerzi meg. Ha például megakadályozza az apa és a gyermek közötti kapcsolattartást vagy valótlanul szexuális abúzussal vádolja meg az apát, úgy maga alatt vágja a fát.
Abban az esetben is megnyílik a lehetőség az apák számára a szülői felügyeleti jog megszerzéséhez, ha az anya gyereknevelési képességei átlagon aluliak. Ha akadályozza a kapcsolattartást, esetleg pszichés problémái vannak, azzal is az apát helyezi előnyösebb helyzetbe.
A per eldöntése szempontjából az is rendkívül lényeges, hogy a gyermek kihez ragaszkodik, kihez kötődik jobban, illetve melyik szülővel szeretne élni. Ezeket a tényezőket a gyermek befolyásoltsága kizárásával kell figyelembe venni.
Mi alapján dönt a bíróság?
A bíróságnak mindig fel kell tárni minden olyan körülményt, ami a gyermek életét érinti, ezek együttes mérlegelésével meg kell hoznia a határozatot. Gondosan meg kell vizsgálni a szülők egyéniségét, életmódját, erkölcsi tulajdonságaikat, a gyermekhez való ragaszkodás őszinteségét.
Figyelembe veszik a gyermek szülő iránt táplált érzelmeit, kötődését, a szülő nevelési képességét. Előfordul, hogy külső véleményeket is felhasználnak a döntéshez: bölcsőde, óvoda, iskola, pszichológus, de akár környezettanulmány is befolyással lehet rá. Indokolt esetben a gyermek meghallgatására is sor kerülhet.