Őszintén a meddőségről: milyen kezelési lehetőségek vannak?
Fehérvár Médiacentrum fotója
shutterstock/B-D-S Piotr Marcinski
Őszintén a meddőségről: milyen kezelési lehetőségek vannak?

A meddőség kérdése manapság egyre több pár életében jelenik meg, hiszen a modern életmód, a stressz, és sok egyéb tényező mind-mind negatív módon befolyásolják a termékenységet. Meglepő lehet, de a statisztikák szerint ma a felnőtt lakosság körülbelül 17,5%-a küzd ezzel a problémával, azaz nagyjából minden hatodik ember.

Ez a nehézség tehát nem egyedi, ami szomorú. Ugyanakkor pozitívum, hogy ez a helyzet számos különféle megoldást hívott életre a modern orvostudományban. Nézzük meg, milyen kezelési lehetőségek állnak rendelkezésünkre a XXI. Században!

Meddőségi vizsgálatok és diagnózis

Az első lépés minden esetben a meddőség okainak feltárása. Ha egy év rendszeres próbálkozás után sem érkezik a várt gyermekáldás, érdemes felkeresni egy szakembert, aki komplex kivizsgálást végez mindkét félnél. A férfiaknál általában spermatogram vizsgálatot végeznek, amely során megállapítják a spermiumok minőségét és számát. A nőknél hormonvizsgálatokra, ultrahangra és esetleg laparoszkópos beavatkozásokra is szükség lehet, hogy kiderüljön, milyen tényezők akadályozzák a fogantatást.

Hormonkezelések

Amennyiben megállapítják, hogy hormonális egyensúlyhiány áll a meddőség hátterében, általában hormonterápiát ajánlanak. Ezek a kezelések segítenek a megfelelő hormontermelés helyreállításában, amely elengedhetetlen a normális ovulációhoz. Gyakran kiegészítő kezeléseket is alkalmaznak, például a tüszőrepedés időzítését, vagy ovulációs stimulációt, hogy növeljék a természetes teherbeesés esélyét. Az ilyen típusú kezelések esetében fontos, hogy rendszeres orvosi ellenőrzés alatt álljunk, hiszen a hormonok helytelen alkalmazása akár káros is lehet.

Inszemináció

Az inszemináció (intrauterin inszemináció, IUI) egy egyszerűbb eljárás, amely során a megfelelően előkészített spermiumokat közvetlenül a nő méhébe juttatják be. Ez a módszer különösen akkor lehet hatékony, ha a spermiumok mozgékonyságával, vagy a petevezeték enyhe elzáródásával van probléma. Az inszemináció előtt általában hormonkezelést is alkalmaznak, hogy biztosítsák a megfelelő időzítést és a sikeres ovulációt.

In vitro fertilizáció (IVF)

Az IVF, vagyis lombikbébiprogram talán az egyik legismertebb és leggyakrabban alkalmazott meddőségi kezelés. Itt a petesejtet és a spermiumot a testen kívül, laboratóriumi körülmények között termékenyítik meg, majd az így létrejött embriót visszahelyezik a nő méhébe. Az IVF különösen hatékony lehet, ha a petevezeték elzáródása, endometriózis vagy súlyos férfi meddőség áll a fogantatási nehézségek háttérben. Az eljárás több lépésből áll, és komoly orvosi felügyeletet igényel, de sok pár számára ez jelenti a megoldást.

Petesejtdonáció

Ha a nő saját petesejtjei valamilyen okból nem alkalmasak a megtermékenyítésre – például petefészek-kimerülés vagy genetikai problémák miatt –, a petesejtdonáció jelenthet megoldást. Ebben az esetben egy másik nő által felajánlott petesejtet termékenyítenek meg a pár férfitagjának spermiumával, majd az embriót beültetik a nő méhébe. A petesejtdonációt gyakran ajánlják olyan pároknak, akiknél már több sikertelen IVF-kezelés is történt, vagy ahol a pár női tagja 40 éves kor feletti.

Embriódonáció

Az embriódonáció egy olyan eljárás, amikor nemcsak a petesejtet, hanem az egész embriót egy másik pár ajánlja fel. Ez az opció akkor jöhet szóba, ha mindkét fél termékenységi problémákkal küzd, vagy genetikai kockázatok állnak fenn. Az embriódonáció során a felajánlott embriót beültetik a nő méhébe, és a terhesség a szokásos módon zajlik tovább.

Sebészi beavatkozások

Néha a meddőség okai sebészi úton orvosolhatók. Ilyen lehet például a petevezeték elzáródása, amelyet laparoszkópos műtéttel kezelhetnek. Hasonlóképpen, endometriózis esetén is javasolhatnak sebészi beavatkozást, hogy eltávolítsák az elburjánzott szöveteket, amelyek akadályozhatják a fogantatást.

Pszichés támogatás

Hajlamosak lehetünk megfeledkezni róla, de muszáj megemlíteni, hogy a meddőségi kezelések során a párokra nehezedő lelki teher is óriási lehet. A folyamatos próbálkozások, a kezelések mellékhatásai és a bizonytalanság mind hatalmas érzelmi megterhelést jelenthetnek. Ezért fontos, hogy a fizikai kezelések mellett pszichés támogatást is kapjunk, akár párterápia, akár egyéni pszichológiai tanácsadás formájában. Ez segíthet abban, hogy a folyamat során ne veszítsük el az önbizalmunkat és a reményt.

Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek