Száz éves az Újszülött, Csecsemő és Gyermekosztály FehérváronSzáz éves az Újszülött, Csecsemő és Gyermekosztály Fehérváron
A Romhányi Auditóriumba várták ünnepelni azokat a gyermekorvosokat, ápolókat, akik a kórház Újszülött, Csecsemő és Gyermekosztályán dolgoztak vagy munkájukkal ma itt segítik a kis betegek gyógyulását.
"Ez egy rendkívül jelentős mérföldkő az osztály életében. 100 év az gyakorlatilag két emberöltő. Ennyi idő alatt rengeteg kis beteget tudtunk meggyógyítani, illetve elődeink tudtak meggyógyítani. Nagyon-nagyon sokat fejlődött az egész orvostudomány, a műszerezettség, a szakmai tudás." - hangsúlyozta Kálmán Andrea, az Újszülött, Csecsemő és Gyermekosztály osztályvezető főorvosa.
Az ünneplésen részt vett Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, Cser-Palkovics András polgármester és Östör Annamária egészségügyi, sport- és társadalmi fenntarthatósági tanácsnok.
"Köszönhetően elődeinknek, ez a mi kórházunk nemcsak a vidék legnagyobb egészségügyi intézménye, hanem az egyik legnagyobb történelemmel rendelkező egészségügyi ellátó intézménye is az országban, hiszen annak egy 100 éves részlegét, a gyermekosztályt és az ehhez kapcsolódó szervezeti egységeket ünnepeljük. Mindenkinek köszönetet mondva, aki akár a múltban, akár a jelenben itt dolgozik."- mondta el Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere.
Az ünnepségen az osztály elmúlt 100 évéről tartott előadást Simon Gábor főorvos, aki 1985 és 2017 között vezette az Újszülött, Csecsemő és Gyermekosztályt. Bemutatta az osztályvezető főorvosokat, és beszélt arról a fejlődésről, amelyen az osztály átment az évtizedek során. Mint Simon Gábor mondja, a legnagyobb fejlődés az újszülött intenzív ellátásban tapasztalható.
"Amikor én idekerültem 1971-ben 37 ezrelék volt a csecsemőhalálozás a megyében. Ez azt jelenti, hogy 1000 élve születettből 37 meghalt. A legutóbbi adataim 2016-ból 2,7 ezrelék. Le lehet mérni, hogy ez mit jelent, tehát nem egészen 3 újszülött halt meg egy éves kora betöltéséig."- mondta el Simon Gábor.
A főorvos hozzátette, megváltozott a szemlélet is az évtizedek során. A családbarát ellátás döntő a gyakorlatban. Régen meghatározott időben volt látogatás, a szülők nem mehettek be a kórterembe, ma már viszont 24 órában a gyermek mellett lehet a hozzátartozó. A sürgősségi osztályon pedig a régebbi három nap helyett 24 órán belül a felvett gyermekek 80-85%-t hazaengedik.