Kultúra fából: Vörösmarty Mihály fehérvári mellszobra
Fehérvár Médiacentrum fotója
Pápai Barna
Kultúra fából: Vörösmarty Mihály fehérvári mellszobra

A fából készült alkotások sokszor kevesebb figyelmet kapnak, mint kőből, bronzból készült testvéreik. Emlékezzünk meg hát ezúttal egy olyan alkotásról, mely lassan 38 éve szerves része a város egyik oktatási intézményének.

Nagy Benedek szobrászművész az egyike azon alkotóknak, akiknek köztéri alkotásaival a leggyakrabban találkozhatnak a városlakók. Köztereken, közösségi alkotótereken, iskolákban összesen 27 fehérvári alkotása tekinthető meg, ezek közül már többel is foglalkoztunk, így a Videoton DC legendás mesteredzőjét, Kovács Ferencet magörökítő szoborral, az öreghegyi szőlőművessel, vagy József Attila mellszobrával, mely a róla elnevezett kollégium előtt látható.

Nagy Benedek szoros kötődése a városhoz nem véletlen, az 1941. március 15-én a Csallóközben született alkotó 24 éves kora óta Móron él, így a lakhelye mellett Székesfehérváron is igen ismert. Az egykori tanárember (A pápai tanítóképző elvégzése után kettő esztendeig Rábacsanakon tanított) művészetéről így ír a Köztérkép:

„Kisplasztikákat, érmeket, megrendelésre köztéri kompozíciókat: emlékműveket, emlékszobrokat, portrékat, domborműveket készít. Megmunkál fémet, követ és fát. Alapvetően figuratív szobrászata expresszív hangoltságú. Művészetében visszatérő motívum a lovas-ábrázolás (Mór, Bakonycsernye, Törökbálint). Alkotásai részletgazdagok, mívesen kidolgozottak.”

A korábban már bemutatott, József Attilát ábrázoló szobra nem az egyetlen Székesfehérváron, mely hazánk egyik nagy írójának, költőjének állít emléket. Vörösmarty Mihályról rögtön kettő alkotása is megtekinthető a városban, az egyik fából készült mellszobor, a másik pedig egy bronz dombormű.

Mi most előbbit mutatjuk be, mely a Vörösmarty Mihály Általános Iskola aulájában található. A hely természetesen adott, a Vörösmartyról elnevezett tanintézmény tökéletes otthona az alkotásnak. A szobor talapzata egy rönkből került kifaragásra, ezen látható a mellszobor. Az alkotás 1987-ben került a helyére, mögötte a falon egy idézet olvasható Vörösmarty Mihálytól:

„…Erőnk szerint a legnemesbekért.”

A szobron Nagy Benedek szignója is fellelhető, az alkotás pedig ugyan lassan 38 esztendős, mégis kiváló állapotban van. Tegyük hozzá, szerencsére, remélhetőleg sulis generációk sokaság csodálhatja még meg Vörösmarty Mihály fából készült mellszobrát.

Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek