Az öreghegyi Szőlőműves útjaAz öreghegyi Szőlőműves útja
Nagy Benedek 1941. március 15-én született a Csallóközben, Illésházán. A Pápai Tanítóképzőben végezte tanulmányait, majd két éven át Rábacsanakon tanított. A Köztérkép így foglalja össze későbbi kötődését Fejér két kiemelkedő városához, Mórhoz és Székesfehérvárhoz:
„Saját írása szerint 1965 óta Móron él, és alkot, műtermét a móri hegyen rendezte be, egy domboldalba épített földházban. A műterem melletti istállóban kedvencei várják, a lovak, de egy őzike is ott él egy külön karámban. Nagy Benedek több alkotásán találkozhatunk lovak ábrázolásával, a szobrászművész munkáiban a lovakkal való közvetlen kapcsolat rendszeresen visszaköszön. Munkái általában figuratívak, részletgazdag minden alkotása.
Az alkotó 1971 óta állít ki rendszeresen választott lakóhelyén, a város 1995-ben Pro Urbe-díjjal ismerte el munkásságát. 2000-ben megkapta a Vörösmarty-díjat Székesfehérváron, 2004-ben az MS Mester díjat Budapesten, 2005-ben az Aphalandra díjat kulturális humán tevékenységéért. 2007-ben a Fejér Megyei príma Díj különdíja és fődíja volt a jutalma, 2008-ban pedig a Kurucz D. István díjjal lett gazdagabb. Nagy Benedek 2002-től Mór város díszpolgára, 2006-tól pedig Székesfehérvár tiszteletbeli polgáraként tisztelhetjük.”
Nagy Benedeknek tehát több alkotásával is találkozhatunk Székesfehérváron, a Köztérkép összesen 27 itteni művét tartja számon. Mai írásunkban a Szőlőműves névre keresztelt szoborral foglalkozunk, mely a Fiskális út – Pozsonyi utca kereszteződésében, a körforgalomban található.
Öreghegy egykor a város Szőlőhegye volt, 187 méterrel a tengerszint feletti magassága kiemelte a városrészek közül. Ahogy a Köztérkép is rámutat, Evlia Cselebi török utazó 1664-es írása mintegy kétezer szőlőskertről tesz említést. Nagy Benedek alkotása az évszázadok szőlősgazda nemzedékeinek állít emléket 2014 óta.
„Az egykori Noé-hegyen, későbbi Szőlőhegyen – mai nevén Öreghegyen – 2014. augusztus 16-án 16.00 órakor felavatták a „Szőlőműves” szobrát, Nagy Benedek alkotását. Az alkotó abban a pillanatban ábrázolja a szőlőműves alakját, amikor az éppen szőlőt kötöz: egyik kezével összefogja a szőlőtőkét, másik kezével hátranyúl a kötöző zsinegért. Az alkotót édesapja ihlette meg, aki maga is szőlősgazda volt. A szobor a valamikori Szőlőhegynek állít emléket” – összegez a Köztérkép az alkotás adatlapján.
Pápai Barna fotós kollégánk alig néhány hete készítette a legfrissebb képeket az alkotásról,, mely szerencsére kiváló állapotban van. Fiatal korának köszönhetően reméljük, hosszú ideig gazdagítja majd Székesfehérvár köztéri alkotásainak sorát.