A Patika a magyar, a Zombie a német listákat hódította meg: ezt hallgatta a világ 30 esztendeje
Fehérvár Médiacentrum fotója
Cranberries
A Patika a magyar, a Zombie a német listákat hódította meg: ezt hallgatta a világ 30 esztendeje

Itthon beütött a Patika-láz, Koltai Róbert sorozatának zenéje egyből az élre állt, míg a világ többi részén a Cranberries, az N-Trance, a TLC, Elton John, The Notoroius B.I.G., Moby és Madonna szállította a slágereket – Ezt hallgatta a világ 1995 második havában.

Útvonalunk marad a megszokott, 30 éves zenei időutazásunkat ezúttal is Nagy-Britanniában kezdjük, nézzük, melyek voltak a legnagyobb slágerek UK Top40 listáján.

Az előző hónapban az élre lépő svéd country-dance formáció, a Rednex és a „Cotton Eye Joe” 1995 februárjára elveszítette első helyét, érkezett ugyanis a korszak egyik legnagyobb dívája, Celine Dion és a „Think Twice”. A napjainkban sajnos súlyos kórral, merev személy szindrómával , egy ritka neurológiai betegséggel küzdő énekesnő a kilencvenes években az egyik legnépszerűbb díva volt a könnyűzene világában.

A már több mint 200 millió (!) eladott albummal büszkélkedő Celine Dion Nagy-Britanniában különösen népszerű volt akkoriban, a UK Top40 listáján összesen 14 dala jutott be a legjobb tíz közé, kettő pedig a listavezető dicsőséges státuszát is elérte. A „Think Twice” című dal az első olyan nótája volt, mely csúcsra ért a szigetországban, 1995 februárjának elejétől egészen március közepéig, összesen hét héten át a legnagyobb sláger volt a derék briteknél.

Ugyancsak népszerű volt akkoriban a szigeten az N-Trance nevű formáció, mely igen eredményesen ötvözte a hip-hop, a dencefloor és olykor a pop elemeit. Első olyan daluk, mely a Top10-be, sőt, rögtön a dobogóra jutott, a „Set You Free” volt, ez a nóta még inkább dancefloor alapokra építkezett, a Ricardo Da Force rapbetéteivel munkálkodó vonal 1995 őszén indult be. A „Set You Free” érdekessége, hogy a dal már az előző év tavaszán feltűnt a listán, de csak a 39. helyig jutott, egy kis újrakeveréssel azonban már nem volt megállás, egészen a második helyig menetelt.

A UK Top40 élvonalában persze további remek dalok is feltűntek, ilyen volt az MN8 és az „I’ve Got The Little Something For You”, az M People és az „Open Your Heart” vagy épp az MC Sar & The Real McCoy és a „Runaway”.

Menjünk tovább Németországba, nézzük, hogy festett 1995 februárja az Offizielle Deutsche Charts első felében. A hónap elején még Marko Albrecht alias Mark’Oh a „Tears Don’t Lie” állt az élen.

Mark’Oh három hétig tartó listavezetőség után elköszönt az első helyről, és bár február volt még csak, a német dalok listáját elözönlötték a zombik. Illetve egészen pontosan egy „Zombie”, a The Cranberries nagy slágere ugyanis felért a német listára. Az Áfonyák névre keresztelt ír rockbanda óriásit ment dalával szerte a világon, a dal szomorú apropója egy warringtoni bombamerényletből fakadt, amelyben két gyermek is életét vesztette. A „Zombie” végül egy hétig állt az Offizielle Deutsche Charts élén.

Az első helyet ezt követően Vangelis, vagyis Evangelos Odysseas Papathanassiou vette át. A 2022-ben, 79 esztendős korában elhunyt, görög származású zeneszerző, előadó (de nevezhetjük szimplán született zseninek is) a „Conquest Of Paradise” című dallal lépett fel az első helyre. A paradicsom meghódításáról, vagyis Amerika felfedezéséről szóló film dala ugyan már 1992-ben is ott volt a listákon, de a népszerű német ökölvívó, Henry Maske bevonuló zenéjeként 1995-ben ért a csúcsra, összesen 11 hétig, egészen április végéig ott is maradt a német lista első helyén.

Természetesen további kiváló dalok is feltűntek az Offizielle Deutsche Charts élmezőnyében, így igen népszerű volt ekkor a Sparks és a „When Do I Get To Sing My Way”, az E-Rotic és a „Max Don’t Have Sex With Your Ex”, Moby és a „Feeling So Real”, valamint a Captian Hollywood Project és a „Flying High”.

Nézzük a kontinens többi országában mely dalok vezették a nemzeti listákat. A European Dance Radio lista élén Ini Kamoze és a „Here Come’s The Hotstepper” állt, míg Svájcban, Ausztriában és Norvégiában a Rednex állt az élen, utóbbi két országban már az új dal, az „Old Pop In An Oak” volt az első. Svédországban az East 17 és a „Stay Another Day”, Franciaországban pedig Elton John és a „Can You Feel The Love Tonight” volt a legkelendőbb kislemez.

Menjünk tovább egy óceánt átugorva, az Egyesült Államokban, a Billboard 100 listáján a hónapot a TLC, vagyis Tionne „T-Boz” Watkins , Rozonda „Chilli” Thomas és Lisa „Left Eye” Lopes kezdte az élen a „Creep” című dallal. A négyes, mely a „CrazySexyCool” albummal a női együttesek közül először lett gyémántlemezes, egészen február végéig, négy héten át volt első.

Február végén aztán változás jött a Billboard Hot100 élén, az első helyet Madonna vette át, aki hét héten keresztül meg is tartotta azt. Madonna Louise Veronica Ciccone ekkor épp a „Take A Bow” című dalával hódította meg a rádiókat és színpadokat, a dal pedig meg is hozta a sikert, majd két hónapig nem volt népszerűbb sláger a tengerentúlon.

Persze további remek dalok is feltűntek a Billboard Hot 100 élmezőnyében, ott volt a legmagasabban rangsoroltak között a Brownstone és az „If You Love Me”, Bon Jovi és az „Always”, valamint a 20 Fingers és Gillette párosa, mely kimaxolta a „Short Dick Man” című dalban lévő potenciált.

Ami a további speckó listákat illeti, a Billboard Club listáján Brandy és a „Baby”, valamint a Spirits és a "Don't Bring Me Down" állt az élen.

A hip-hop listán pedig ekkoriban Christopher George Latore Wallace, vagy ahogy mindenki ismeri, The Notorous B.I.G. állt a „Big Poppa” című dallal. A Los Angelesben, 1997 márciusában meggyilkolt rapper halála a mai napig fekete folt a rap becsületén, ahogy 2Pac meggyilkolása is. Egymással számoltak le bandáik? Vagy valaki más állt a megrendelt gyilkosságok hátterében? Erre a kérdésre évtizedek óta keresik a választ a rajongók és hatóságok, félő, sosem derül már ki.  Halála kapcsán érdekesség, hogy épp legnagyobb sikere, a „Hypnotize” videóklipjének forgatása után ölték meg, 1995-ben azonban ez még messze volt, a „Big Poppa” sikereiben úszott a tragikus sorsú, az MTV által a világ három legjobb rappere közé beválasztott Wallace.

Utunk végén hazatérünk, nézzük, mely magyar albumok voltak legkelendőbbek 1995 februárjában a MAHASZ listája alapján.

Még a hónap elején az első helyre állt és hetekig ott is maradt egy akkor hatalmas népszerűségnek örvendő magyar sorozat filmzenéje. Ez nem volt más, mint a Koltai Róbert rendezésében és főszereplésével készült, Pogány Juditot, Vándor Évát, Rudolf Péter, Kaszás Attilát felvonultató „Patika”, melynek filmzenéjét szövegíróként Nemes István és Verebes István, zeneszerzőként Dés László jegyezte, a dalokat pedig a sorozat szereplőiből összeállt együttes adta elő, megerősítve a Gerendás Péter-Somló Tamás párossal. Az album akkora siker lett, hogy elérte a MAHASZ listáján az első helyet, összesen pedig 34 héten át szerepelt a legkelendőbb albumok rangsorában.

Ez volt mai időutazásunk, folytatás a következő hónapban, amikor 1995 márciusának slágerlistáit idézzük meg.

Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek