Tömeges halpusztulás a Velencei-tóban
Tömeges halpusztulás a Velencei-tóban

Ahogy a víz hullámzik, úgy hozza ki tó a part felé az elhullott halakat.
A Fehérvár TV beszámolójából kiderül, hogy bár egyre kevesebb a haltetem a Velencei-tóban, még mindig szomorú képet mutat a vízpart. A Magyar Országos Horgász Szövetség és önkéntesek is gyűjtik az elhullott halakat.
A MOHOSZ közleménye szerint szombaton pusztult el a legtöbb állat, hétfőre drasztikusan csökkent a halálozások száma, azóta pedig tovább mérséklődött a folyamat. Az elhullott halak többsége 8-12 centiméteres ezüstkárász.
A nagyobb halak pusztulása a MOHOSZ álláspontja szerint az ívással van összefüggésben. A szakértők azt feltételezik, a víz hirtelen hét fokos felmelegedése, majd szintén hét fokos lehűlése akkora stresszt jelentett a halaknak, hogy emiatt nem tudták leadni az ikrát és a bennük maradó ivartermék bomlásnak indult, majd mérgezést okozott a szervezetükben. A MOHOSZ közleményében hangsúlyozza, a haltetemeket minél előbb ki kell venni a tóból. A tömeges halpusztulás a horgász szövetség szerint egy olyan fajspecifikus kórokozó miatt következett be, ami más fajokra nem jelent veszélyt.
@novakavidekiteves8000 Rég nem készítettem nektek videót, de félig agárdiként mélyen érintett a mai látvány, ezért megmutatom nektek. Ha tudtok, segítsetek a tetemek gyűjtésében! #capcut #nekedbelegyen❤️ #termeszetvedelem #velenceitó #halpusztulás #természet ♬ eredeti hang - Novák, a vidéki tévés
A Vízügyi Igazgatóság mérései szerint a vízminőség rendben van, nincs oxigénhiány, sem gázfelszabadulás és kizárt az olajszennyezés is. A vízminták elemzése valamint a halegészségügyi vizsgálatok még zajlanak, végleges eredmény a következő 1-2 hétben várható.
A vízparton a MOHOSZ szakemberei és önkéntesek is gyűjtik a tetemeket. A horgász szövetség azt kéri, zsákba szedje mindenki a halakat és tegyenek bejelentést a gyűjtésről, a zsákokat csónakkal vagy autóval jól megközelíthető helyen hagyják, a halőrök elszállítják azokat.