Megvan a halpusztulás oka?
Fehérvár Médiacentrum fotója
Kovács Szilvia
Megvan a halpusztulás oka?

Egy fajspecifikus betegség kialakulása lehet az okozó, amely az emberi szervezetre nem jelent veszélyt.

Ahogy arról korábban írtunk, nagymértékű halpusztulás történt a Velencei-tóban. A Magyar Országos Horgász Szövetség közleményt adott ki, melyben az írják: az elmúlt napokban a Velencei-tavi Kirendeltség minden rendelkezésre álló erőforrását a szükséges intézkedések végrehajtására fordította. Ezek közül a legfontosabbak a kárelhárítás végzése (elhullott halak összegyűjtése), a kialakult helyzetre vonatkozó információk gyűjtése, az érintett hatóságokkal és szervezetekkel való kapcsolattartás, valamint a hal- és vízminták gyűjtése és laborokba küldése volt.

Kiemelték: a jelenlegi elhullások 2025. május 10-én kezdődtek jelentős mennyiségben, majd a hétfői napon jelentősen mérséklődött a friss elhullások száma, keddre pedig ez a mérőszám még tovább csökkent, tehát jelenleg folyamatosan javulóban van a helyzet.

Az elhullott halfajok összetétele, az elhullások lefolyása és az eddigi vizsgálati adatok alapján feltételezhető, hogy a pusztulás hátterében nagyrészt egy specifikus, kizárólag a kárászféléket – így az inváziós ezüstkárászt – fertőző kórokozó állhat.  

A helyszíni vizsgálatok alapján az elhullások összefüggésben lehetnek a halak ívásával, illetve a május elején történt hirtelen lehűléssel is, amely nagy stresszhatást jelenthetett. A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság tájékoztatása szerint az április 28-án és május 7-én vett vízminták alapján oxigénhiány nem volt a tóban, ahogy az olajszennyezés is teljes mértékben kizárható, így a víz minőségével kapcsolatosan nem találtak problémát. 

A hatóságok által vett vízminták elemzése még folyik, azok eredménye a következő napokban várható. A halegészségügyi vizsgálatok szintén folyamatban vannak, melyek végleges eredményei a laboratóriumok közlése szerint a következő 1-2 hétben várhatók. Az eddig elvégzett általános halegészségügyi vizsgálatok szintén nem mutattak sem oxigénhiányra, sem pedig vízminőségi problémára utaló tüneteket és jeleket, továbbá az elsődleges parazitológiai vizsgálatok eredménye is negatív lett. A szakemberek az ezüstkárász mellett pontyokat és compókat is vizsgáltak. 

Ha beigazolódnának a specifikus halbetegségre vonatkozó feltételezések, akkor ez az emberi szervezetre nem jelent veszélyt sem kontaktus, sem a hal elfogyasztása esetében.

Az elhullott halakat lehetőség szerint minél nagyobb arányban és minél hamarabb szeretnék a tóból eltávolítani, ami a halak kis mérete miatt nehéz feladat. Akinek lehetősége van segíteni, örömmel veszik a közreműködést. Az összegyűjtött halakat a halőrök a telefonos bejelentés alapján rendszeresen begyűjtik

A leadás legjobb módja, ha a zsákba összegyűjtött halakat egy, a bejelentésben meghatározott, lehetőleg (csónakkal vagy autóval) jól megközelíthető helyszínen elhelyezik. Halőri bejelentő telefonszám: +36 (30) 5010-412.

Az elmúlt évtizedek tapasztalatai és a vonatkozó kutatási eredmények is azt mutatják, hogy a szélsőséges időjárási jelenségek (csapadékhiány, forróság, hirtelen lehűlések) okán a halpusztulások kialakulásának kockázata is egyre gyakoribbá válik országszerte. A Velencei-tó és vízgyűjtője sem kivétel ez alól, amelyet vízfelületéhez mérten kis vízgyűjtője és hektikus vízjárása miatt különösen veszélyeztet a vízhiány. Ezért a tó hosszú távú fennmaradása és a helyi élet kiszámíthatósága miatt továbbra is elengedhetetlen a mesterséges vízpótlás, melyre az egyetlen járható megoldást a Duna vizének a tóba történő juttatása jelentené - közölte a MOHOSZ Elnöksége.

Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek