Döglött macska, cement és benzines kanna: szinte mindent bedobnak a szelektívbe a székesfehérváriak, pedig nem kellene
·Zöldhulladék·Utolsó frissítés: undefined
Fehérvár Médiacentrum fotója
Bácskai Gergely
Döglött macska, cement és benzines kanna: szinte mindent bedobnak a szelektívbe a székesfehérváriak, pedig nem kellene
·Zöldhulladék·Utolsó frissítés: undefined

A Depónia évente több száz tonna újrahasznosítható hulladékot veszít el a lakossági figyelmetlenség miatt. Pedig a városban három hulladékudvar is ingyen fogadja a veszélyesebb szemetet.

Székesfehérváron továbbra is sokan rosszul gyűjtik a szemetet – erről beszélt hétfőn a Vörösmarty Rádióban Steigervald Tibor, a Depónia Nonprofit Kft. ügyvezetője. A csalai hulladéklerakóban az elmúlt időszakban kétszer is tűzeset történt, amit szerinte a felelőtlen hulladékgyűjtés okozott. „Össze-vissza gyűjtenek mindent az emberek, és emiatt öngyulladás alakult ki” – mondta a szakember.

A leggyakoribb tévhit, hogy a kukásautó úgyis egybeönti a szelektív és vegyes hulladékot. Van, aki emiatt nem is válogatja külön a szemetet. Ez azonban nem igaz. A külön gyűjtött hulladékot külön is kezelik, amit jogszabály ír elő.

Sokan azt látják, hogy ugyanaz az autó jár többféle hulladékért is, ez azonban félreértéshez vezet. Valójában a járműpark ugyanaz, de az autók egy napon belül csak egyféle hulladékot gyűjtenek. Előfordulhat, hogy ugyanaz a sofőr jön a vegyes hulladékért, majd másik napon a szelektívért vagy a zöldhulladékért is, de nem keverik össze a szemétfajtákat.

Régen minden hulladékot vegyesen gyűjtöttek, ma viszont már többféle módon kell szelektálni. Az úgynevezett szelektív hulladék valójában csomagolási hulladékot jelent. Az üveg például szintén csomagolási hulladék, de azt nem a szelektív kukába kell dobni. Az újságpapírt ugyan nem mindig sorolják csomagolási hulladék közé, de azt is kérik, hogy a szelektívbe kerüljön.

A Depónia igyekszik segíteni: a gyűjtőedényeken matricák jelzik, mi kerülhet bele, és mi nem. Ennek ellenére még mindig előfordul, hogy valaki döglött macskát vagy cementet dob a szelektív gyűjtőbe.

Székesfehérváron a családi házaknál mindenhol van szelektív kuka. Mégis sokszor megtörténik, hogy ha megtelik a vegyes szemetes, akkor a többit a szelektívbe teszik. Pedig ha mindenki helyesen gyűjtene, a hulladék 100 százalékban hasznosítható lenne.

A lomtalanításkor is sok a probléma. Könnyen éghető bútorok közé gyakran kerülnek tűzveszélyes anyagok, például benzines kannák vagy festékes, oldószeres vödrök. Ezek miatt gyulladnak ki a lerakók. Az ilyen hulladékokat a hulladékudvarokba kellene vinni, ahol biztonságosan és ingyen le lehet adni őket.

Székesfehérváron három hulladékudvar működik: Csalán, a Palotai úton és az Új Váralja soron. Mindhárom könnyen megközelíthető, és bármelyik lakó elviheti oda a veszélyes hulladékot.

Sokan keresnek kifogásokat, miért nem válogatják külön a szemetet, de pontosan tudják, hogy mihez van joguk. Hulladékszállításért már tizenhárom éve ugyanannyit fizetünk, mondta Steigervald Tibor. Egy család havonta átlagosan 1500 forintért szabadul meg a hulladéktól. 

A Depónia nagy hangsúlyt fektet a szemléletformálásra is. Saját oktatóközpontjukban elsősorban negyedik, ötödik, hatodik osztályos gyerekekkel foglalkoznak, de jönnek óvodások, felnőttek és vállalati csoportok is. Nyáron ökotáborokat is fogadnak.

A Depónia honlapján működik egy kereső is, „Mit, hova tegyek” címmel. Ebben néhány száz keresőszó alapján meg lehet nézni, hogy adott hulladékot hova kell dobni.

Steigervald Tibor szerint mindenkinek van feladata a környezetvédelemben és a hulladékgazdálkodásban. Magánszemélyként is sokat lehet tenni azért, hogy a rendszer jobban működjön.

Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek