Vállalati belső vizsgálatok: Mikor és hogyan érdemes jogi szakértőt bevonni?
Vállalati belső vizsgálatok: Mikor és hogyan érdemes jogi szakértőt bevonni?

Ezekben az esetekben belső vizsgálat folyik, amelyek célja, hogy a szervezet pontos képet kapjon a történtekről, megértse a felelősségi köröket és lehetőleg megelőzze a jövőben a hasonló eseteket. Persze itt sem mindegy, hogy mikor és milyen módon történik meg a jogi szakértő bevonása, hiszen ez kulcsfontosságú lehet a vizsgálat sikeressége, valamint a jogszerűsége szempontjából.
Mikor indokolt a belső vizsgálat indítása?
Belső vizsgálatra általában akkor kerül sor, ha a vezetőség tudomására jut valamilyen szabályellenes vagy etikátlan esemény. Ilyen lehet például a korrupció, a csalás, az összeférhetetlenség, valamint a diszkrimináció vagy akár egy munkáltatói panasz is. Az tehát, hogy mi számít annak, számtalan tényező függvénye. A jalsovszky.com weboldalon keresztül erről is érdeklődhetsz.
Ezekben az esetekben a vállalat jogi kockázatainak kezelése és a munkavállalói bizalom fenntartása érdekében ugyanis nagyon fontos, hogy ne a szőnyeg alá söpörjük a problémát, hanem átláthatóan és megfelelő dokumentációval a kezünkben indítsunk vizsgálatot.
Előfordulhat azonban az is, hogy egy hatósági vizsgálat, egy bírósági eljárás elkerülése érdekében először belső szinten kell a körülményeket tisztázni. Ilyenkor nagyon fontos, hogy biztosítsuk a megfelelő jogi hátteret, hogy az a belső vizsgálat ne sértse a munkavállalók jogait és megfeleljen az adatvédelmi, valamint a munkajogi és versenyjogi előírásoknak.
Mikor és miért kell jogi szakértőt bevonni?
A jogi szakértő, legyen szó belső jogászról vagy külső ügyvédről, nagy szerepet játszik abban, hogy a vizsgálat ne csak hatékony legyen, hanem jogilag is megalapozottan történjen. Mindez egyrészt abban segít, hogy értelmezzük a jogszabályokat, biztosítsuk, hogy a vizsgálat során nem történt semmilyen eljárási hiba, ami esetleg egy később hatósági vagy bírósági eljárás során hátrányt okozhat.
Emellett a jogi szakértő hozzájárulhat a dokumentáció szakszerűségéhez. Amikor például egy ügyvédi titoktartás alatt készített jelentésről van szó, akkor bizonyos esetekben védelmet jelenthet a nyilvánosság vagy más személyek elől. Ez főleg akkor fontos szempont, ha később eljárásra kerülne sor, a vállalat pedig nem akarja, hogy a vizsgálat anyagait mindenki lássa, elérje.
Mikor célszerű jogászt keresni?
A jogi szakértő bevonásának ideje általában el tudja dönteni a vizsgálat sikerességét is. Célszerű tehát minél korábban, már az előzetes információk begyűjtése során is konzultálni a jogásszal, ugyanis már ekkor eldőlhet az, hogy milyen eljárási keretek között folytatják le a vizsgálatot. Ha például ennek során e-maileket, más személyes adatokat is meg kell nézni, akkor az adatvédelmi előírások figyelembevétele elengedhetetlen, hiszen ezt jogi háttér nélkül megtenni igencsak kockázatos lehet.
Szintén jó lehet már korán jogászt bevonni a folyamatba, ha például a vizsgálat témája munkajogi következményekkel járhat. Ilyen lehet az elbocsátás vagy a fegyelmi eljárás. A jogász segíthet megelőzni az olyan hibákat, amelyek munkaügyi perekbe vihetik a céget.
Egyetlen kérdés maradt: külsős vagy belső jogász a jobb választás?
A döntés, hogy a vállalat belső jogtanácsosát vagy külső ügyvédet vonunk be, sok mindentől függhet. A belső jogász előnye, hogy ismeri a vállalat belső működését, valamint a megfelelő szabályzatokat. De hátrány lehet, hogy érzékenyebb vagy összetettebb ügyek esetén nem biztos, hogy megfelelő döntést tud hozni, ilyenkor célszerű külső szakértőt megbízni, aki függetlenebb és objektívebb, adott esetben még tapasztaltabb is a vizsgálatok lefolytatásában.
Néhány esetben pedig előfordulhat az is, ha mindkét fél bevonását megejtjük, hiszen a belső jogász koordinálja a folyamatot, a külsős ügyvéd pedig elvégzi a vizsgálat mélyebb jogi elemzését vagy képviseli a céget az eljárások során.
A vállalati belső vizsgálatok során tehát a jogi szakértelem nem csak egy jó dolog, sokkal inkább egy elengedhetetlen feltétele a szabályszerű, hatékony, kockázatcsökkentő eljárásnak. Minél korábban vonjuk be a szakembert, annál nagyobb az esélye annak, hogy elkerüljük a negatív következményeket.