Nem kutyák, hanem élettársakNem kutyák, hanem élettársak
Nem egyszerű feladat gondoskodni egy kutyáról, főleg ha az ember valamilyen módon korlátozott. Vakvezető kutyával viszont teljesen más az élet: figyelni kell arra, hogy mikor etetjük, pontosan meg kell tervezni a játékidőt, többet kell velük törődni mint átlagos társaikkal, viszont sosem kunyerál falatot, és élete minden napján felelősséggel vigyáz ránk.
Bár nagyon nagy szükség van a vakvezető kutyákra, nem mindegyik kölyök alkalmas arra, hogy megfelelő társ váljon belőle. A kiskutyák sorsát még fogantatásuk előtt megalapozzák a tökéletes szülők kiválasztásával. A kicsik nyolchetes korukban különböző vizsgálatok és tesztek után családokhoz kerülnek, és egészen egyéves korukig ott szocializálódnak.
Az ideiglenes nevelőszülők után a kutyusnak a rászoruló gazdival kell ismerkednie, és tréner segítségével felkészülni az utolsó vizsgára, ahol a kutyatulajdonos látássérülttel együtt kell teljesítenie. Az összeszoktatás a folyamat legfontosabb része, hiszen szinte már nem gazda és házi kedvenc, hanem élettársi kötelék alakul ki.
Vakvezető kutya és gazdája (kép: hvskalapitvany.hu)
Mivel az ebeknek is ugyanúgy, mint az embereknek saját személyiségük van, nem biztos, hogy az első gazdi lesz az igazi. A négylábúak megfigyelésének főbb szempontjai elsősorban azok, hogy mennyire temperamentumosak, együttműködőek és milyen gyorsan tanulnak. Ha ezen, és a végső megmérettetésen jól szerepelnek, csak akkor kezdhetik meg szolgálatukat, de ekkor már akár kétévesek is lehetnek.
Amint rákerül a kengyel a kutyusra és kilépnek a lakásból, teljesen átszellemül. Onnantól kezdve felelősséggel lesz a gazdájára, feszülten figyel mindenre a maximális teljesítmény érdekében. Ezért nem is szabad megsimogatni, ha az utcán vakvezetővel találkozunk. Nagyon könnyen kizökkenthetjük őket, és csak stresszesebbé tesszük a kutya munkáját.
Ne dédelgess, dolgozom! Ezt hirdeti a vakvezető kutya hámján a felirat. (kép: blindsommelier.files.wordpress.com)
Az etetés rituáléja az első időkben tréner segítsége mellett történik, hiszen nemcsak a kutyusnak, hanem a gazdinak is meg kell szokni az új feladatkört. Az állat egy bizonyos időponthoz alkalmazkodik, és azon kívül máskor nasit nem is követel. Pontosan tudja, hogy mikor van a főétkezés, a jutalomfalatosztás, és azon kívül nem kéreget más elemózsiát. Ezek a kutyák nem fogják kinézni a tízórait a szánkból.
A saját kutyámból kiindulva tudom, hogy rengeteg mozgás kell egy háziállatnak, ezeknek a kedvenceknek viszont még több, hiszen mindennapjaikat stresszben élik. Ami még inkább hátrányt jelent a számukra, hogy mindezt városban teszik, ahol bármerre nézünk, javarészt panel- és betonrengetegek virítanak. Hogy idő előtt ne őrüljenek meg szegények, muszáj őket legalább naponta kétszer megfuttatni, de természetesen az sem mindegy, hogy hol.
Mivel egyre kevesebb füves park van a városokban, jobban utána kell járni a tökéletes területnek, amit viszont a látássérültek egyedül nem tudnak megoldani. Ilyenkor lépnek be a képbe a trénerek, akik bármiben segítenek, hogy könnyebbé váljon a gazdik élete.
Mivel az idő a stresszes feladatot ellátó kutyusok felett gyorsabban eljár, tizedik életévüket betöltve nyugdíjazni kell őket. De sajnálni ezek után sem kell majd őket, ugyanis a vakok feladata, hogy egykori segítőik jó otthonra leljenek, és utolsó éveiket békében és nyugalomban töltsék el.