Hétvégén bejuthatunk akár az uszoda gépházába vagy az üzemen kívüli fűtőerőműbe is ingyenHétvégén bejuthatunk akár az uszoda gépházába vagy az üzemen kívüli fűtőerőműbe is ingyen
Különleges uszodalátogatás, városházi épületbejárás a polgármesterrel és Fehérvár szobrait bemutató városismereti séta is várja majd az érdeklődőket szeptember 15-16-án az ingyenes programokon. Hétvégén pedig a Szent István Király Múzeum kiállítóhelyei is ingyenesen látogathatók, ahogy eddig minden évben a Kulturális Örökség Napjai alkalmából.
Idén különleges programmal, új helyszínnel bővül a kínálat: a Széphő Zrt. Király sori Fűtőerőművében is szerveznek sétát szombaton és vasárnap.
A város kulturális fejlesztési tervének nem titkolt célja, hogy hosszabb távon egyfajta kulturális negyedet alakítsanak ki a malommal és a század eleji épületekkel együtt.
Szombaton és vasárnap is 9 órakor indul majd a séta, amelyen maximum 20 fős csoportok vehetnek részt. Az előzetes regisztráció szükséges: www.tinyurl.com/futoeromu.
A Csitáry G. Emil Uszoda és Strand programja szombaton 11 órakor a strandbejárattól indul, és az uszoda keringtető rendszerét, a gépházat, valamint a nemrég megújult strand érdekességeit is megnézhetik a vendégek. Előzetes regisztráció itt is szükséges, hiszen maximum 25 fő vehet részt a programon. Az uszodatúrára itt lehet jelentkezni: www.tinyurl.com/strandtura.
A fűtőerőmű- és az uszodalátogatáson kívül is akad még extra program a hétvégére:
Megnyitja kapuit az érdeklődők előtt a Városháza: szombaton két alkalommal 10 és 18 órakor, vasárnap pedig 18 órakor indul vezetés. Szombat este dr. Cser-Palkovics András, városunk polgármestere kalauzolja majd az érdeklődőket az épületben.
A Városház tér másik ékességét, a Hiemer-házat és annak ritkán látott helyiségeit Igari Antal megyei főépítész mutatja be vasárnap két időpontban, 15 és 16:30 órakor a látogatóknak.
A Belváros egyik legszebb épületét, a szecessziós stílusú Árpád Fürdőt, Blaha Lujza egykori kedvenc gyógyfürdőjét szombaton és vasárnap 8:00-10:30 óra között a félóránként induló vezetéssel lehet körbejárni.
A Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltára minden évben csatlakozik a programsorozathoz, így lesz ez most is, a hétvége mindkét napján nyitva áll a kapu a látogatók előtt. Szombaton és vasárnap is 10:00-17:00 óráig minden órában indul séta az épületben, a résztvevők megnézhetik az erre az alkalomra összeállított Az iratok szépsége című kamarakiállítást is.
Ugyancsak látogatható lesz a Palotavárosban, a Rác utcában a szerb-ortodox templom: a külső megjelenésben barokk, belső megjelenésben azonban a bizánci stílusú templomban eredeti szépségében látható a gyönyörű ikonosztáz, amelynek ikonjait két szabadkai mester, Gregorie Popov és Javán Grabován készítette. A templom mindkét napon 10:00-18:00 óráig látogatható, a vasárnapi vendégek a 18.00 órakor kezdődő koncerten a Vox Mirrabilis Kamarakórus Aranyban úszó gyertyafény című hangversenyét is élvezhetik.
A Királykút Emlékház két programmal gazdagítja a hétvége kínálatát: szombaton 16 órai kezdettel Barokk zene és szabad improvizáció két zenekarra címmel az Ariadné Consort és az Ajtai Jazz Quartett koncertjét hallgathatják meg a zenekedvelők, vasárnap 16 órakor pedig Demeter Zsófia történész a divat történetének érdekességeivel ismerteti meg a közönséget.
A Kulturális Örökség Napjain ingyenesen látogathatók a Szent István Király Múzeum kiállítóhelyei: a Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert, a Gorsium Régészeti Park és Szabadtéri Múzeum, a Fekete Sas Patikamúzeum, a Csók István Képtár, a Városi Képtár – Deák Gyűjtemény, a Fő utcai Rendház, az Új Magyar Képtár, az Országzászló téri épület és a Hetedhét Játékmúzeum várja az érdeklődőket. Szombaton Gorsiumban Nádorfi Gabriella régész tart szakvezetést 14 órakor, vasárnap pedig a Mátyás-emlékévhez kapcsolódó programokra invitál az intézmény: 17 órakor a Fő utcai Rendházban Apai Gabriella építész Középkori örökség a Mátyás-kori Székesfehérváron címmel tart előadást, ezt követően, 18 órakor az épület elől indul városismereti séta Magony Imrével, Mesélő szobrok Mátyás király nyomában címmel.
(forrás: ökk)