A delta variánst könnyű összetéveszteni az allergiával. Ez a különbségA delta variánst könnyű összetéveszteni az allergiával. Ez a különbség
Tombol az allergiaszezon. A pollenek okozta szénanátha idején még nehezebb észrevenni, ha enyhébb tünetekkel elkaptuk a koronavírust. Különösen igaz ez a delta variáns esetén, ami kifejezetten náthaszerű tünetekkel jár.
Hogy felismerjük, melyikkel is van dolgunk, a Nemzeti Népegészségügyi Központ grafikája jó segítséget nyújthat.
A legfontosabb különbség: ha az orrfolyás, tüsszögés, asztmaszerű légzési tünetek mellett gyengeséggel, lázzal, fejfájással is küzdünk, akkor nagy eséllyel nem az allergia okozza a panaszokat, és érdemes egy Covid tesztet kérnünk.
De lássuk a részleteket:
A koronavirus.gov.hu cikke szerint a delta variáns leginkább az alábbiakban különbözik a koronavírus korábbi változataitól:
Rövidebb a lappangási ideje
A delta vírusvariáns lappangási ideje átlagosan 4 nap. Tehát rövidebb, mint a vadvírusé, vagy mint az alfa (korábbi nevén brit) vírusmutánsé, amelynek átlagosan 6 nap a lappangási ideje.
Fertőzőbb, gyorsabban terjed
A fertőzött személyek vírusürítésének mértéke is sokkal magasabb, ez a két tényező is az oka annak, hogy a delta variáns a korábbi klasszikus vírussal és annak mutációival szemben 60%-kal fertőzőképesebb és gyorsabban terjed.
Más tünetek is jellemzőek
A delta variánsa az eredeti, vuhanitól eltérő tüneteket okozhat, és a tünetei is némiképp módosulhatnak.
A delta variánsnál az ízlés- és szaglásvesztés viszonylag ritkább, mint az alfa vírusmutáns okozta fertőzésnél, inkább a légzőszervi, náthaszerű tünetek a jellemzőek.
A korábbi változatokhoz képest a delta variánssal történő fertőzés leggyakrabban
fejfájást,
torokfájást,
orrfolyást,
tüsszögést,
hőemelkedést,
bágyadtságot és levertséget okoz,
azonban a láz továbbra is gyakori tünetként jelentkezik.
Az emésztőszervi panaszok: hányinger, hányás, hasmenés is gyakrabban jelentkezhetnek, sőt a hallással kapcsolatos panaszok: fülzúgás, fülcsengés, szédülés sem ritkák.
Jellemző továbbá a szemet érintő irritáció, kipirosodás, duzzanat esetleg váladékozás megjelenése is.
Azoknál a betegeknél alakul ki gyakrabban súlyos, akár életveszélyes állapot, akik valamilyen krónikus alapbetegségben (magas vérnyomás, szív- és érrendszeri betegség, cukorbetegség, májbetegség, légzőszervi betegség, daganatos betegség) szenvednek.
A delta variáns tünetei miatt könnyen összetéveszthető az allergiával, megbetegedés esetén könnyen tűnhet súlyosabb lefolyású náthának is.
Ha valaki észleli magán a tüneteket, akkor értesítse a háziorvosát és teszteltesse magát, valamint ne menjen közösségbe!
A még beoltatlanok vannak a legnagyobb veszélyben
Az új koronavírus több mint másfél éve életünk része, látható, hogy a vírus gyorsan változik, és egyre veszélyesebb mutációk terjednek el. A vírus és annak mutánsai ellen a megoldás a védőoltás jelenti. Legnagyobb veszélyben a még beoltatlanok vannak, ezért őket a védőoltás felvételére biztatjuk.