Rongálás, bontás, újraavatás: a székesfehérvári Arge-kút történeteRongálás, bontás, újraavatás: a székesfehérvári Arge-kút története
Szabady Veronika szobrászművész, keramikus 1933. január 25-én született Budapesten. 1953 és 1958 között a Magyar Iparművészeti Főiskola hallgatója volt díszítőszobrász-kerámia szakon, mesterei Borsos Miklós és Illés Gyula voltak. Foglalkoztatott művésznek számított, ahogy a Köztérkép fogalmaz munkásságával kapcsolatban:
„Nagyméretű, az ősi rakott technikát alkalmazó, vagy mintázott, égetett samott szobrok, térplasztikák, parkdíszek, szökőkutak, csobogók a legjellegzetesebb munkái. Plasztikáival térbeli nyugvópontok létesítésére törekszik.”
Szabady Veronika munkásságában tehát a köztéri alkotások kiemelt helyet foglaltak el, főleg 1969 és 1996 között rengeteg hazai településen kerültek ki munkái. A teljesség igénye nélkül a Városliget mellett Leányfalu, Visegrád, Esztergom, Vác, Oroszlány, Tata, Szentendre, Szekszárd, Siófok és Székesfehérvár is gazdagodott Szabady-alkotással. Szabady Veronika végül mindössze 67 esztendősen, 2000. március 25-én hunyt el Budapesten.
Városunkban nem is egy, hanem rögtön két alkotása is van a művésznőnek, igaz, a két alkotás egy helyen, egymást kiegészítve alkot egységet. Ez az alkotás-csoport nem más, mint a III. Béla király téren található Arge-kút, mely igazából két kutat és a hozzájuk tartozó medencéket jelenti. Napjainkban egy, a közelmúltban felújított szökőkút üzemel a téren, az Arge-kút két része közül az egyik ennek közepén a másik közvetlen közelében helyezkedik el, utóbbi immár saját medence nélkül.
A két samott plasztika 1978-ben került avatásra, ám sajnos nem vigyáztak az alkotásokra, a folyamatos megrongálásuk miatt 1982-ben lebontották őket. Öt esztendő szünet következett, majd 1987 óta ismét helyükön találhatóak az alkotások, igaz, nem eredeti funkciójukat betöltve.
Szerencsére azonban a nagyobb rongálások már elkerülték őket, ráadásul 2019-re elkészült a tér rekonstrukciója is, melynek köszönhetően az Arge-kút is megújult. Ennek köszönhetően ha már nem is klasszikus értelemben vett kútként, de emléket állíthatnak egy nagyszerű és tehetséges szobrászművésznek, aki egyedi alkotásaival színesítette Székesfehérvár gazdag köztéri kultúráját.