7 hónapnál régebbi cikk

Megnyílt a Hadimustra tárlat Székesfehérváron
·Kultkiállítás·Utolsó frissítés: undefined
Fehérvár Médiacentrum fotója
Simon Erika
Megnyílt a Hadimustra tárlat Székesfehérváron
·Kultkiállítás·Utolsó frissítés: undefined

A 18 teremben ezernél több műtárgy, látványos idővonal és sokrétű digitális tartalom segítségével enged bepillantást a magyar hadtörténelem elmúlt évszázadaiba, az oszmán uralom elleni küzdelemtől napjaink Honvédségének fegyverzetéig. 

A Hadtörténeti Intézet és Múzeum különleges gyűjteményébe enged bepillantást a Hadimustra – A magyar hadtörténet évszázadainak emlékei című kiállítás, amely egy éven át látható a Szent István Király Múzeum Rendház épületében. A péntek délutáni ünnepélyes megnyitó előtt már számos kísérőprogrammal várták az érdeklődőket, ahol a katonai hagyományőrzők mellett a mai, modern hadsereg katonái és eszközei is bemutatót tartottak.

A magyar hadtörténelem legértékesebb darabjait bemutató, nagyszabású kiállítást, amely a fehérvári múzeum és a Hadtörténeti Múzeum együttműködésének köszönhetően jött létre, a honvédelmi miniszter, Szalay-Bobrovniczky Kristóf nyitotta meg. Beszédében a jelenkor kihívásairól szólt, hangsúlyozva a béke megőrzésének fontosságát. Mint mondta, a tárlat aktualitását az adja, hogy ezen a seregszemlén, hadimustrán a múlt vonul el előttünk, amely a haderő identitására, lelkére hívja fel a kiállítást nézők figyelmét.

A nagy múltú, 1918-ban alapított Hadtörténeti Múzeum székesfehérvári tárlatán a legnagyobb kincseink, legértékesebb relikviáink vonulnak fel és hőseink jelennek meg: gróf Hadik András ragyogó karrierje, Simonyi József huszár ezredes, majd az 1848/49-es forradalom nagyjai, vitéz báró Szurmay Sándor tábornok és mások az utódoknak példaként szolgáló tettei.

„Ez a tárlat emlékeztet hazánk katonai nagyságára. Erőt, hitet és kitartást ad a ma katonájának és a társadalom minden tagjának ahhoz, hogy szeresse legdicsőbb és legdélcegebb fiait, a magyar katonát!” – e szavakkal ajánlotta a tárlatot az érdeklődők figyelmébe a honvédelmi miniszter.

Ünnepi beszédében Cser-Palkovics András számot vetett az elmúlt időszakban Székesfehérváron megvalósult kulturális, a közgyűjteményeket érintő fejlesztésekről, beruházásokról, megújult épületekről, újonnan született közösségi terekről. Örömét fejezte ki, hogy ezen előrelépések, valamint a két múzeum közötti együttműködés lehetőséget adott egy újabb nagyszabású kiállítás megrendezésére.

„Fantasztikus az a gyűjteményi anyag, amely a következő egy esztendőben megtekinthető Székesfehérváron. A katonavárosban, amely büszke hagyományaira, megéli a múltat és vállalja a jelenben azt a felelősséget, amely hazánk védelme tekintetében erre a városra kiemelten is vonatkozik” - hangsúlyozta a polgármester.

A kiállításban látható, a történelmi eseményekről, személyekről, tárgyakról szólva fontosnak nevezte, hogy minél több fiatal lássa ezeket, hiszen a hazaszeretetről, a nemzetünk iránti elkötelezettségről mesélnek. A tárlat különlegességének nevezte, hogy a korokon áthaladva megismerhetjük Székesfehérvár mindenkori katonavárosi szerepét is.

„Ezek a tárgyak tanúbizonyságot adnak hősiességről és szenvedésről egyaránt, amely katonát és civil egyaránt érintett. Jól mutatják a háború és béke közötti éles különbséget. Még inkább felértékelődik a béke, amelyben élünk! A fejlődéshez nyugalomra, békességre, mértéktartásra van szükségünk, mert, ha ez megvan, akkor minden megvan. Ezt az üzenetet is hordozza a Hadimustra kiállítás” – hívta fel a figyelmet Cser-Palkovics András polgármester.

A Rendház épület 18 termében ezernél több műtárgy, látványos idővonal és sokrétű digitális tartalom segítségével kapnak bepillantást a magyar hadtörténelem elmúlt évszázadaiba, az oszmán uralom elleni küzdelemtől napjaink Honvédségének fegyverzetéig a látogatók. A kiállításban külön hangsúlyt kapnak a hungarikumnak számító huszárság emlékei, valamint az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc relikviái.

A kiállítás szombaton és vasárnap egész nap ingyenesen látogatható.

Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek