Étkezz tudatosan a mindennapokban!Étkezz tudatosan a mindennapokban!
Az vagy, amit megeszel?
Habár olykor csak legyintünk a különféle mondásokra, ez a példa igen is helytálló, ugyanis az elfogyasztott táplálék minősége és mennyisége nagyban befolyásolja a közérzetünket, egészségügyi állapotunkat is.
A hétköznapok sűrűjében igazi kihívást jelent az odafigyelés és a főzés, épp ezért praktikusak az olyan szolgáltatások, mint a Yolofood prémium ételkiszállítása. Segítségükkel mindig friss alapanyagokból készült, tápláló és az ízlésünkre, igényeinkre szabott fogások színesíthetik az étrendünket.
Napjainkban a szakemberek a prevencióra hívják fel a figyelmünket, mely hozzáállás az étkezési szokásaink tekintetében is érvényesül. Az egészségmegőrzéshez és a jóllét fenntartásához elengedhetetlen, hogy szakszerű és modern iránymutatásokat kapjunk, amelyek megfelelnek az életmódbeli sajátosságainknak. Ez a törekvés lehetővé teszi, hogy számos súlyos változást elmegelőzhessünk.
A manapság csak civilizációs betegségekként ismert kórképek a magyar lakosságot is jelentős mértékben érintik. Egyes becslések rámutatnak arra, hogy a legtöbb áldozatot követelő krónikus betegségek túlnyomó része – közel 70-80%-a – összekapcsolható az egészségtelen életmóddal. Ezt a helyzetet általában 4 fő jelenség idézi elő, melyek a helytelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód, a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás.
Ebből adódóan mindenképp javasolt a rutinunkat, cselekvéseinket újragondolni, hiszen egy számunkra ideális táplálkozás kialakításával érezhetően növelhetjük az egészségben eltöltött éveink számát!
Ezeket a tanácsokat érdemes megfogadni
Az MDOSZ által megfogalmazott okostányér-elv lehet az egyik meghatározó intelem ezen a téren. Ez a módszer bemutatja számunkra, hogy hogyan állítsuk össze az adagjainkat a különböző élelmiszercsoportokból. Továbbá a napi étrend összetételéről is ad tájékoztatást.
A WHO ajánlása szerint a fő tápanyagok, vagyis makronutriensek megoszlását illetően zsírokból 15-30%-ot, szénhidrátokból 55-75%-ot, fehérjéből pedig 10-15%-ot célszerű fogyasztani. A skála az egyéni preferenciák mentén ingadozhat. Emellett fontos, hogy pontosan határozzuk meg az energiaszükségletünket, és annyi kalóriát vigyünk be, ami elősegíti egészségcéljaink elérését.
Mit együnk még?
A teljes kiőrlésű gabonakészítményeknek, a hüvelyeseknek, a változatos formában elkészített zöldségeknek és gyümölcsöknek abszolút helye van az étrendünkben. A tengeri halak, sovány húsok, zsírszegény tejtermékek és olajos magvak is szuper alternatívának bizonyulnak.
Az is lényeges, hogy ne feledkezzünk meg a folyadékháztartás optimalizálásáról és a rendszeresen testmozgásról sem. Hasznos, új szokások beépítésével az étkezés öröméről sem kell lemondanunk!