Robot asszisztált műtét mentette meg a fehérvári lány életét
·Életmódrobotika·Utolsó frissítés: undefined
Fehérvár Médiacentrum fotója
Semmelweis Egyetem
Robot asszisztált műtét mentette meg a fehérvári lány életét
·Életmódrobotika·Utolsó frissítés: undefined

Nyolc nappal a műtét után hazamehetett a Semmelweis Egyetem klinikájáról Czifra Zita, az a 14 éves székesfehérvári lány, akin gyermekként először alkalmazták hazánkban a robot asszisztált sebészeti technológiát. Stábunk ellátogatott a családhoz, akik az egyedülálló beavatkozásról meséltek.

Czifra Zita életében nagy változásokkal járt az idei tanévkezdés. A 14 éves lány édesanyja és édesapja is orvos, így minden iskolakezdés előtt rutin vérképet csináltatnak gyermekeiknél. Most szeptemberben azonban Zita egyik értéke nem volt megfelelő.

Több vizsgálat után egy 9 centiméteres rosszindulatú daganatot találtak a máján. Innentől kezdve a Ciszterci Szent István Gimnáziumba járó lány mindennapjai gyökerestül megváltoztak...

Zita 9 héten át kapott kemoterápiát. Január végén stábunk ellátogatott az Öreghegyen élő családhoz, akik egy kis bepillantást engedtek az életükbe. Zita édesapja, Czifra Attila elmondta, borzasztóan nehéz hónapokon vannak túl, de folyamatosan igyekeztek a lehető legstabilabb támaszként ott lenni lányuk mellett. "Ezt megélni, átélni, egy ilyen kezelési sorozatot, azt hiszem, hogy ezt képtelenek vagyunk, ezt csak az képes, aki benne van, aki benne él, aki ezt kapja, aki megszenvedi, és hát őszintén szólva ha nagyon beleereszkedünk érzelmileg abba, hogy a gyerek mekkora szenvedésen megy át, az valószínűleg nagyon megnehezítette volna a mi dolgunkat is, talán ilyen feladatorientálttá váltunk, hogy mindig az adott feladatot, az adott napot kell nekünk is megoldani mint szülőknek" - mesélt a kezdeti időszakról Czifra Attila.  

Zita január 21-én esett át az út végét jelölő végső műtéten, nem is akárhogyan.

A székesfehérvári lány volt ugyanis az első gyermek Magyarországon, akin robot asszisztált műtétet hajtottak végre a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikáján.

A Da Vinci robottechnológia előnye, hogy precízebb beavatkozásokat lehet vele végezni: a felnőttekéhez képest kisebb műtéti terület miatt, a hagyományos technikákkal nem mindig jól megközelíthető helyeken is biztonsággal lehet operálni a robotasszisztencia segítségével. Ráadásul így Zita felépülése is sokkal gyorsabb volt, már 8 nappal a műtét után haza is mehetett a kórházból. "Nagyon gyors volt a felépülési idő, már a műtét után 5 nappal fel is álltam, és azóta így rendszeresen sétálok, mozgok, és igazából nagyon jól érzem magam, elég produktívnak! Nagyon sokat segített az, hogy apáék is mindig mondják, hogy rendszeresen mozogjak, és így tényleg teljesen mindennapi dolgokat tudom most már csinálni!" - nyilatkozta a Fehérvár TV-nek Czifra Zita.

A lány a következő hetekben még kaphat utókezeléseket, ám ez a sikeres műtét a gyógyulásának utolsó szakaszát jelenti. Zita története nemcsak az orvostudomány fejlődésének egyik kiemelkedő példája, hanem annak is bizonyítéka, hogy a kitartás és az optimizmus milyen nagy szerepet játszik a gyógyulásban.

Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek