4 dolog, ami miatt az orvostudomány már rég túlmutat az egészségen
4 dolog, ami miatt az orvostudomány már rég túlmutat az egészségen

1. A gyermekvállalás szabadsága
A meddőség korábban végleges, megváltoztathatatlan állapotnak számított, mellyel számos pár volt kénytelen együtt élni. A gyermektelenség komoly lelki teherrel járhat együtt, mára azonban a mesterséges megtermékenyítés, a lombik program olyanok számára is lehetővé teszi álmaik megvalósítását, akik korábban erre gondolni sem mertek.
A modern orvostudománynak köszönhetően a lombik program mellett számos egyéb lehetőség is a gyermekre vágyók rendelkezésére áll: egészségügyi problémák, genetikai betegségek megléte esetén a fogantatáshoz adományozott petesejt vagy embrió is felhasználható, de azok számára, akik csak egy későbbi időpontban szeretnének szülőkké válni, lehetőség van a petesejtek vagy a spermium lefagyasztására is.
Természetesen egyik módszer sem jelent száz százalékos garanciát, mindenesetre a reprodukciós klinikák évente több ezer párnak segítenek abban, hogy elérjék régen vágyott céljaikat, ez pedig már nem csupán az egészségmegőrzésről szól.
2. Esztétika és önkifejezés
A plasztikai sebészet sokáig kizárólag rekonstrukciós célokat szolgált: balesetek, égési sérülések vagy fejlődési rendellenességek esetén a páciensek lehetőséget kaphattak arra, hogy teljeskörű életet élhessenek. Mára ez a terület egyre inkább az önkifejezés eszköze lett: az emberek nem csupán szépülni akarnak, hanem harmóniába is szeretnének kerülni önmagukkal.
A mellplasztika, a zsírleszívás vagy az orr korrekciója ma már nem számít tabunak, és sokak számára nem is egyszerűen a hiúságról, hanem a magabiztosság visszanyeréséről szól. A plasztikai beavatkozásokkal egy olyan területen lép előre az orvostudomány, ahol az esztétika, a mentális állapot megőrzése a legfontosabb szempont, ez pedig messze túlmutat a betegségek gyógyításán.
3. Lelki egészség új szemléletben
A mentális egészség megítélése az utóbbi évtizedekben jelentősen megváltozott. A pszichés zavarokat korábban gyakran stigmatizálták, a kezelések pedig zárt intézetekben történtek, sokszor több kárt okozva, mint amennyi előny származhatott azokból. Emiatt sokan nem fordultak szakemberhez, vagy csak már igazán súlyos tünetek esetén kértek segítséget.
Ma már a lelki egészség a jólét egyik alappillére lett, és egyre nagyobb hangsúlyt kap a prevenció, valamint a személyiségfejlődés. Az orvostudomány a pszichiátria és pszichoterápia eszközeivel ma már nemcsak a mentális betegségek kezelésére fókuszál, hanem a személyes jólét fejlesztésére is: a kognitív viselkedésterápia, a párterápia vagy éppen a stresszkezelő programok mind azt a célt szolgálják, hogy az emberek boldogabb, kiegyensúlyozottabb életet élhessenek. Itt az orvos – illetve még gyakrabban a pszichológus – szerepe nem feltétlenül a betegség megszüntetése, hanem az életminőség javítása.
4. Az élettartam meghosszabbítása
Az orvostudomány egyik igazán izgalmas területe az öregedés kutatása. A cél nem csupán az, hogy tovább éljünk, hanem hogy ezt minél egészségesebben és aktívabban tehessük. Ez már nem csupán a bőrgyógyászok területe: a sejtkutatók is aktívan keresik a válaszokat arra, hogy az öregedés lassítása hogyan történhet a lehető leghatékonyabban. Az anti-aging tehát nem varázslat, hanem tudomány: az örök élet persze nem lehetséges, de az egészségünket, vitalitásunkat egyre tovább képesek lehetünk megőrizni.
A lehetőségek tudománya
Az orvostudomány már régen túllépett azon, hogy kizárólag a betegségekkel foglalkozzon. A test és a lélek harmóniájának támogatása, az életminőség javítása vagy éppen a szülővé válás lehetőségének megteremtése mind olyan területek, melyek alapvetően formálják a mindennapjainkat, egyre inkább úgy tűnik tehát, hogy a jövő orvoslása nem csupán a betegségről, hanem a lehetőségekről is szól.