Az atomerőművek lehetnek a jövő elektromos hajtóereje
Az atomerőművek lehetnek a jövő elektromos hajtóereje

A fosszilis energiahordozók esetében másfajta kiszolgáltatottságról beszélhetünk – nevezetesen a geopolitikai dinamika kapcsán. Nem is olyan régen Európa kénytelen volt szembenézni azzal, hogy hirtelen megszűnt az orosz földgáz behozatala, ami hatalmas áremelkedéseket eredményezett a fogyasztók számára. Az 1970-es években az arab országok politikai okokból leállították az olajexportot, ami árrobbanást okozott. Röviden: senki sem szeretné, ha az energiaárak minden egyes geopolitikai vita során az egekbe szöknének.
Az atomenergia viszont képes lehet mindkét problémát – és számos másikat – elegánsan megkerülni, így ígéretes opcióvá válik a jövőbeli villamosenergia-ellátás szempontjából. Az atomenergia fejlesztését egy új technológiai jelenség is sürgeti, amelyre gazdaságaink egyre nagyobb mértékben támaszkodnak, és amely rendkívül gyorsan fogyasztja az elektromosságot: az adatközpontok. Az adatközpontok villamosenergia-igénye 2030-ra várhatóan 160%-kal nő.
Már most is az adatközpontok által generált terhelés miatt nő az áram ára az USA egyes államaiban, például New Jersey-ben, Ohio-ban és Marylandben – egyes helyeken akár 20%-os drágulás is elképzelhető ebben az évben. Neil Chatterjee, a Szövetségi Energiaügyi Szabályozó Bizottság (FERC) munkatársa szerint azok a politikusok, akik az adatközpontoktól gazdasági élénkülést vártak, „most kezdik felismerni, hogy ennek ára lehet a magasabb fogyasztói számlák formájában”.
Megmenthet minket az atomenergia? Milyen egyéb előnyökkel járhat, ha így állítjuk elő az energiát?
Atomerőművel hajtott adatközpontok
Miután az Amazon megvásárolt egy adatközpontot Pennsylvaniában, előálltak azzal az ötlettel, hogy az áramellátást a közeli Susquehanna atomerőmű biztosítsa. A terv egyik legnagyobb előnye az lett volna, hogy mérsékelje a fogyasztókra nehezedő költségnövekedést, amit az energiaéhes adatközpont idézne elő. Meglepő módon azonban tavaly novemberben a FERC elutasította az Amazon kérelmét, arra hivatkozva, hogy a hálózat túlterhelése miatt áremelkedés következhet be. Ez annak ellenére történt, hogy a helyi hálózatüzemeltető megerősítette, hogy képes kezelni a többletterhelést. Maga a FERC elnöke, Willie Phillips, határozottan nem értett egyet a döntéssel, és úgy nyilatkozott, hogy ez „visszalépés mind az áramellátás megbízhatósága, mind a nemzetbiztonság szempontjából”.
Nem csak az Amazon gondolkodik hasonló módon. Tavaly októberben a Google bejelentette, hogy partnerségre lép a nukleáris reaktorokat gyártó Kairos Power céggel, és 500 megawatt áramot irányítanak az adatközpontjaikhoz. Ugyanebben a hónapban az Amazon Web Services azt közölte, hogy 500 millió dollárt fektet az X-energy nevű reaktorgyártó cégbe, emellett több közüzemi vállalattal is együttműködik egy 5 gigawattos teljesítményű nukleáris erőmű létrehozásán.
Úgy tűnik, az atomenergia lehet az egyetlen valós megoldás az adatközpont-problémára. Ráadásul a technológiai cégek törekvése arra, hogy kiaknázzák az atomenergiát, új lendületet adhat az iparágnak. Ahogy az Atlantic Council megfogalmazta: „A technológiai cégek új vevőként jelennek meg, és ők alkothatják meg azt a megrendelési könyvet, amely szükséges új reaktorok bevezetéséhez.” A megrendelési könyv” itt a gazdaságos méretű beszerzési képességet jelenti.
Az atomenergia különleges képességei
Amikor a geopolitikai helyzet visszafogja a fosszilis energiahordozók kínálatát, a fogyasztói árak jelentősen megnőnek. Ennek egyik oka, hogy a fosszilis üzemanyag-termelés költségének viszonylag nagy része magából az üzemanyagból adódik. Például egy gáztüzelésű erőmű esetében a gázárak 10%-os változása akár 7%-kal is módosíthatja az LCOE-t (a villamosenergia szintezett költségét – a World Nuclear Association definíciója szerint: „az erőmű teljes élettartamára vetített összes költség osztva a megtermelt villamos energiával”). A szénárak 10%-os változása akár 4%-os eltérést is okozhat az LCOE-ben. Ezzel szemben az urán árának 50%-os változása „csak kismértékben” módosítja a költségeket – állítja a WNA.
További előny, hogy az atomerőműveknek viszonylag kevés üzemanyagra van szükségük a működéshez. Ha összehasonlítjuk a szénerőművek és az atomerőművek üzemanyagköltségeit, utóbbi esetenként csupán egyharmadát igényli előbbinek. A gázturbinás erőműveknél ez a különbség akár 80% is lehet. Az urán rendkívül energiasűrű: egy kilogramm urán mintegy 20 000-szer annyi energiát termel, mint azonos tömegű szén.
Záró gondolatok
Annak ellenére, hogy a FERC megakadályozta az Amazon hozzáférését a Susquehanna létesítményhez – részben a helyi energialobbi, az Exelon és az American Electric Power nyomására –, az atomenergia térnyerése megállíthatatlannak tűnik. Az adatközpontok, amelyek gazdaságaink nélkülözhetetlen részeivé válnak, bőséges és tiszta energiaforrást igényelnek – ahogy mi mindannyian is.
Ha olyan online platformot keresel, ahol olyan nyersanyagokkal kereskedhetsz, mint a földgáz vagy a kőolaj, fontold meg egy szabályozott CFD bróker használatát. A CFD platformok lehetővé teszik, hogy a világ minden jelentős pénzügyi piacához hozzáférj egyetlen felületen keresztül. Legyen szó részvényekről, forexről vagy energiabefektetésekről, egy megbízható CFD platform megfelelő választás lehet számodra.