Szemrevaló tudomány - a látás épségéről, megőrzéséről, mesterségéről a szemészorvossal
Szemrevaló tudomány - a látás épségéről, megőrzéséről, mesterségéről a szemészorvossal

A szemészet az orvostudomány egyik különleges ága: az egyik legérzékenyebb, legösszetettebb érzékszervünkkel, a szemünkkel foglalkozik. Látásunk alapjaiban határozza meg mindennapi életünket, tájékozódásunkat. A szem a legkisebb szervünk, amire önálló szakterület épült.
A rendszeres szemvizsgálat nemcsak a látásromlás kiszűrésében segít, hanem olyan betegségekre is fényt deríthet, mint a cukorbetegség vagy a magas vérnyomás.
Ez a kis szervünk valójában a világra nyíló ablakunk – pontosan emiatt érdemes vigyázni rá! A szemünk belülről egy bonyolult, mégis lenyűgöző rendszer: szaruhártya, pupilla, lencse, retina, ideghártya és látóideg – mind együtt dolgoznak azon, hogy a külvilág képe eljusson az agyunkba.
A szemész egyebek mellett a szemizom-egyensúlyt, a színlátást, a fénytörést és a kontrasztérzékenységet vizsgálja, továbbá a szaruhártya, a szemlencse, az üvegtest állapotát is megfigyeli, de a vizsgálatok közé tartozik a szemnyomás mérése, a látótér vizsgálata, a szemfenék állapotának felmérése is.
Megannyi probléma merülhet fel szemünk világával kapcsolatban, éppen ezért fontos a megelőzés és a korai diagnózis!
Mit tehet Ön szeme egészségéért? Máris mutatjuk! Dr. Flesch Katalinnal, a Doktor Plusz Magánegészségügyi Központ szemészével beszélgettünk a Fehérvár Televízió Betegbarát gyógyítók című magazinműsorának nyolcadik részében: