170 éves a Fő utca trubadúrja
170 éves a Fő utca trubadúrja

A köztéri alkotásokra jellemzően akkor figyelünk fel igazán, ha azok kiemelt helyen lévő, ismert történetet vagy történelmi alakot bemutató, a város szimbólumának tekinthető alkotások, esetleg méretük, alakjuk vagy épp anyaguk, készítőjük miatt kiemelkedőnek számítanak. Ezen tulajdonságok alapján a különböző kapu és ablakdíszek mostoha helyzetben vannak, bár épp a napokban írtunk Prudentia történetéről, aki 300 éve a Városháza kapujának egyik őre. Más kapudíszek azonban nem ennyire vannak szem előtt, pedig szintén patinás múlttal rendelkeznek.

Egyik ilyen, számomra kedves kapudísz a Fő utca 9. szám alatti ház bejáratát díszíti. A Köztérkép kutatása alapján a középkori barokk eredetű, klasszicista épület az 1850-es években nyerte el mai formáját, építése során pedig egy különleges ablakdísz is kialakításra került, erről így ír a Köztérkép:
„A középső, ión fejezetű pilaszterekkel keretezett ablak alatt figurális dombormű látható. Magony Imre Székesfehérvár szobrai című könyvében múzsának nevezi a növényi ornamentika által közrefogott, zenélő alakot, számomra azonban nem egyértelmű, női vagy férfi figuráról van-e szó - nekem tulajdonképpen a lírán játszó Orpheuszt juttatta az eszembe, mikor először vizsgáltam, a húgom szerint pedig egy trubadúr látható a reliefen.”

Ami tény, akár trubadúr, akár múzsa, akár Orpheusz ihlette az ablakdíszt, immáron jó 170 éve figyeli a Fő utca nyüzsgését. Múzsák terén, ha valóban egy múzsa megörökítése volt a cél, nem áll rosszul Székesfehérvár, hiszen korábban már bemutattuk a Széchenyi utca hat múzsáját, sőt, Petőfi Sándor egykori múzsájának fehérvári vonatkozásáról is írtunk.

Szintén foglalkoztunk már a Zichy liget évszázados épületdíszeivel, vagyis érdemes nem csupán a szobrokra, domborművekre figyelni a köztéri alkotások kapcsán. A trubadúr (bevallom, magam is inkább ebbe az irányba húzok az alkotás ábrázolása alapján) készítője ismeretlen, ugyanakkor ismeretlenségében is szerves részéve vált a város utcai művészetének, hiszen alkotása 170 éve a Fő utca látképének kikerülhetetlen darabja.
Reméljük, ez az ablakdísz is hosszú évtizedekig megmarad még és megidézője lesz egy, a művészetek kapcsán igen gazdag és rendkívüli időszaknak.