Csajágaröcsöge, Mucsajröcsöge, Iszapszentgilisztás - 10 fiktív település MagyarországonCsajágaröcsöge, Mucsajröcsöge, Iszapszentgilisztás - 10 fiktív település Magyarországon
1. Mucsaröcsöge (vagy Mucsajröcsöge)
Én inkább Mucsajröcsögeként ismertem, de egy j ide vagy oda, esetünkben nem számít. Jelentése megfoghatatlan, feltehetően a Győr-Moson-Sopron megyei Röjtökmuzsaj község nevének kifacsarásával keletkezett.
2. Kukutyin
Leggyakrabban egy népi mondásban szoktuk használni, amely így szól: "Elmehetsz Kukutyinba zabot hegyezni!" A szólásban szereplő helynév kitalált településnév látszatát kelti, de valójában létező helyre, sőt, megtörtént eseményre utal. A Ferencszálláshoz és Deszkhez tartozó Kukutyin puszta határa ugyanis az 1880-as évek idejében zabbal volt bevetve, de egy alkalommal, az éppen akkor áradó Maros miatt lehetetlennek látszott az aratásra érett zab betakarítása. A leleményes helyiek azonban nem akarták, hogy veszendőbe menjen a termés, ezért csónakokba ültek és úgy vágták le a zab hegyét, az értékes kalászokat. Ez volt tehát a kukutyini zabhegyezés.
3. Piripócs
A Pallas nagy lexikona szerint Piripócs egy képzelt helység, az elmaradottság, kisszerűség megtestesítése. Hasonlóan azonban Kukutyinhoz, Piripócs esetében is beszélhetünk egy létező helységről, amely a Tolna megyei Dunaföldvárhoz tartozik.
4. Csajágaröcsöge
Csajágaröcsöge neve vasúti eredetű: Csajág település vasúti megállóhelye az 1914-es menetrend szerint a Csajágröcsöge 14. sz. őrház nevet viselte. Csajág egyébként Veszprém megyébe található és gyakorlatilag határos Fejér megyével.
Csajág-felső vasútmegálló
5. Iszapszentgilisztás
Fehérváriaknak ez ismerős lehet, hiszen valószínűleg Iszkaszentgyörgy nevének kifacsarásából ered.
Amadé-Bajzáth-Pappenheim-kastély Iszkaszentgyörgyön
6. Rákosborzasztó
Rákosborzasztó Budapest egy kitalált településrésze, amely a taxis szlengben a belvároshoz viszonyítva borzasztó messze lévő peremkerületi helyet jelent.
7. Pilissörösjenő
Ahogyan - a szintén nem létező - Pilisborzasztó, úgy Pilissörösjenő is annak köszönheti a létét, hogy az átlagos ember nehezen ismeri ki magát a rengeteg Pilis kezdetű település útvesztőjében. Létrejöttében emellett nyilvánvalóan szerepet játszott az igazságérzet, hogy míg Pilisborosjenő nevében megtalálható a bor, addig a sörök kedvelői nem részesültek ilyen kitüntető figyelemben.
A Teve-szikla Pilisborosjenőn
8. Salakszentmotoros
A közeli krossz motorosok miatt Szalkszentmártonra akasztották rá ezt a nevet, de a közbeszédben jelentéktelen, eldugott helyek általános megnevezésére is használják.
9. Bátortenyere
A név valószínűleg Bátonyterenye kifacsarásából jött létre.
10. Humbákfalva
Vélhetőleg a puszta humor szülte. A népszerű, fiktív karakter, Tibi atya szolgálati helye.
(A gyűjtéshez a Wikipédiát használtam.)