Égjen a zsír! – Így fogyj evés közbenÉgjen a zsír! – Így fogyj evés közben
A manduláról, zabkásáról, gyömbérről, zöld teáról és a kávéról a Természetes étvágycsökkentők az észrevétlen fogyásért! című cikkben írtam. Ezt követte az Ételek, amiktől biztosan nem hízol meg! blogbejegyzés, amiben a fahéj, az étcsokoládé, a paradicsomlé, a levesek, a Cayenne-bors és az alma került terítékre.
Most pedig folytatom a sort a sütőtökkel! A sütőtök nemcsak finom, hanem gyógyhatású is. Régen vesebetegeknél, májbetegségek során használták. Jótékony hatással van a szívműködési zavarokra, béltisztító, hashajtó, és a megfázásos betegségekre is kiváló: köhögés, légúti megbetegedések esetén fogyasszunk minél többet belőle! Erősíti az immunrendszert, és rákmegelőző hatásáról is híres.
„Külsőleg” is használatos: égési sérülések esetén borogatásként alkalmazzuk. Allergia és bőrpanaszok során is „elővehető”. Magja csökkenti a köszvényt, nagyon sok káliumot, B-vitamint tartalmaz. Rengeteg béta-karotint tartalmaz, ami A-vitaminná alakul szervezetünkben. Kiváló E- és C-vitamin forrás.
Vastartalma miatt hölgyeknek kimondottan ajánlott – miközben 100 gramm. sütőtök energiatartalma csupán 336 kj (80kcal), tehát diétában tökéletes választás! Sőt, hosszú órákig nem leszünk éhesek, ha eszünk belőle! Fogyaszthatjuk sütve, készülhet belőle leves, főzelék, de még sütemény is (egészséges összetevőkkel dúsítva).
A sütőben persze nemcsak a tök sülhet, hanem az avokádó is! – Én legalábbis ott szoktam puhítani ezt a szuper táplálékot, amely növeli az ételek tápanyagtartalmát, és csökkenti az elhízás kockázatát. Egy – kb. 215 grammos – avokádó 18 gramm szénhidrátot tartalmaz.
Mondhatjuk, hogy zsírral harcolhatunk a zsír ellen! Telítetlen zsírsav tartalma magas – küzdhetünk vele a hasi zsír ellen. Hogy hogyan? A Loma Linda Egyetemen végeztek egy kísérletet 26 túlsúlyos felnőtt bevonásával. Minden alany kapott egy fél avokádót, amit délig el kellett fogyasztaniuk.
Az eredmények azt mutatták, hogy akik avokádót ettek a tízóraijuk vagy az ebédjük mellé, annak később jelentkezett az éhségérzet. Az avokádóból fogyasztók 40%-a az étkezést követő három órában, 28%-uk pedig az étkezést követő öt órában nem érzett éhséget. Ennek az az oka, hogy e növény pozitívan befolyásolja az inzulinválaszt, és a vércukorszintet kiegyensúlyozottá teszi.
Az avokádót krémként feldolgozva kenhetjük reggel a teljes kiőrlésű kenyerünkre, készülhet belőle mártogatós, salátákhoz is keverhetjük, de még édességet is alkothatunk segítségével.
E gyümölcs nagyon gazdag B-, C-, E- és A-vitaminban. Rengeteg kálium, foszfor, vas, nátrium, kalcium és magnézium is található az érett gyümölcsben. A szív- és érrendszeri problémákra is kiváló, és kitűnő antioxidáns.
Nassolnál egy kicsit filmezés közben, de tudatos emberként tisztában vagy azzal, hogy a chips nem egészséges és növeli a zsírpárnákat? Ha mindenképpen „rágcsa” kell, akkor nyúlj a popcornhoz!
A pattogatott kukorica gazdag B- és E-vitaminban, sok benne a vas és magnéziumot is tartalmaz. Bár energiatartalma nagyjából megegyezik a chips-ével - 100 gramm több mint 500 kalóriát tartalmaz -, ám a popcorn ballasztanyag-tartalma miatt gyorsan eltelít. Rost tartalma magasabb, mint a chipsé, előnyösebb hatást gyakorol az anyagcserére.
Természetesen ne az előre csomagolt, vajas változatra gondoljunk diéta során, hanem vegyünk kimérve a piacon pattogtatni valót, amely semmilyen adalékanyagot nem tartalmaz.
Ha alternatívát keresel a rizsre és a krumplira, akkor itt a bulgur! Rost tartalma magasabb, mint a rizsnek vagy a kuszkusznak, ezért sokáig jóllakottnak érezzük magunkat tőle. (Rost tartalma ötszöröse a barna rizsnek!) Megfelelő folyadékbevitel mellett segíti bélműködésünket.
Glikémiás indexe 46, míg a sima rizsé 70-90 körül van. A GI-t tekintve tehát ő a sztár a gabonák között. 100 g bulgurban 69 g szénhidrát található.
Mivel szinten tartja a vércukrot, nem okoz vércukor ingadozást, sokáig nem leszünk éhesek, hosszú ideig feltölt energiával. Érdemes a bulgurra váltania annak, aki diétázik, aki cukorbeteg, vagy aki szálkás izomzatot szeretne.
Fogyasztásával B1-, B2-, B6-vitaminokhoz juthatunk hozzá – így támogatva a szénhidrát-, fehérje- és zsíranyagcserét. Hasznos táplálék az idegrendszer megfelelő működésének szempontjából is. E-vitamin tartalma is nagyon magas és sok benne a vas, a folsav, a magnézium, a kálium, a foszfor.
A bulgur elkészítése nagyon egyszerű: elég vízzel leforrázni, hagyni egy órát ázni, majd leszűrni. Van, aki 10-15 percre felteszi főni, majd leszűri. Ez utóbbi esetben „rizottósabb” lesz a végeredmény.
Adhatjuk köretnek húsok mellé, készülhet belőle töltelék, paradicsomosan is nagyon finom (hagymával és fűszerekkel megfőzve), tabulévé is átalakulhat (petrezselyemmel, zöldfűszerekkel, citrommal, paradicsommal dúsítva), magvakkal is párosíthatjuk, és még édesen is nagyon finom!
Érdekesség: az archeológusok egy bolgár ásatáson 8000 éves bulgurt találtak! Az emberiség tehát igen régóta élvezi előnyös tulajdonságait.