Az öt legjobb tanösvény Székesfehérvár környékénAz öt legjobb tanösvény Székesfehérvár környékén
Kastélybirtok tanösvény, Iszkaszentgyörgy
A tanösvény összesen tíz állomása Iszkaszentgyörgy nevezetességeihez, illetve magához az Amadé-Bajzáth-Pappenheim kastélyhoz, a parkhoz, valamint a birtokhoz kötődik, de a főúri család kedvelt kirándulóhelyei is megállók.
Bár kell menni felfele, kisgyerekes családok is nyugodtan választhatják ennek a tanösvénynek a végigjárást hétvégi programnak, hiszen olyan érdekességek és látnivalók is szerepelnek a szakaszon, mint a Kőasztal, a Csillaghegyi kilátó és a kis szerpentin úton megközelíthető Piramiták, ahol a kőpiramist találjuk.
Utóbbitól lenyűgöző látvány nyílik a parkra, a kastélyra és innen belátható az egész környék.
Távolság Székesfehérvártól: kb. 12 kilométer,
Hossza: 4,5 km,
Nehézsége: közepes.
Madárdal-tanösvény, Dinnyés
A három szakaszból álló, és összesen 15 km hosszú Madárdal-tanösvény a Velencei-tó és a dinnyési Fertő természetvédelmi terület madár- és növényvilágát, természeti érdekességeit tárja fel előttünk, továbbá Gárdonyi Géza keresztelő kápolnáját és egykori szülőházát is meglátogathatjuk, ha mind a három szakaszt végigjárjuk.
A három szakasz külön-külön is érdekes, így ha kisgyerekkel indulunk, akkor akár három különböző alkalom is lehet ez a velencei-tavi túra.
A tanösvény első része, az úgynevezett Müller István túra, amelynek során a Velencei-tó és környéke jellegzetes vízimadárvilágát csodálhatjuk meg: a pallóhidakról beleleshetünk a nyári ludak, kócsagok, gémek életébe. A háromkilométeres körséta végig sík terepen halad, útközben pedig gyönyörködhetünk a nádasok, szigetek élővilágában, a kilátóból megcsodálhatjuk az egész fertőt.
A második túra, az úgynevezett Szikes túra négykilométeres szakasza a Dinnyési-fertő mentén halad végig, és itt csatlakozik a seregélyesi tanösvényekhez. Ezen az útvonalon bíbicekkel, kékbegyekkel, piroslábú cankókkal találkozhatunk.
A tanösvény harmadik része, a Tóparti túra Dinnyésről Agárdra vezet a Velencei-tó partján. A nyolckilométeres távon a jellegzetes velencei-tavi tájban gyönyörködhetünk.
A tanösvény több pontján hangos táblák segítik a tájékozódást, a látásukban korlátozottak eligazodását pedig Braille-írásos tájékoztatók szolgálják. Illetve érdekesség még az a harminc nagyméretű festmény, amely a térség növényeit, állatait, geológiai érdekességeit mutatja be a kirándulóknak.
Persze a Madárdal-tanösvény témáját tekintve nyáron a legizgalmasabb és akkor kínálja a legtöbb látnivalót, ám ősszel és akár télen is nyugodtan végigjárhatjuk, biztosan nem maradunk látnivaló híján.
Távolság Székesfehérvártól: kb. 15 kilométer,
Hossza: 15 km,
Nehézsége: könnyű.
Haraszt-hegyi tanösvény, Csákvár
A Vértes rendkívül látványos, hét állomásból álló tanösvénye a hazánkban páratlan szubmediterrán területet, a Haraszt-hegy kopár dolomitsziklás környékét mutatja be. Mivel ez a szakasz déli fekvésű és csapadékszegény, így a hegyoldalakon a mediterrán tájakra emlékeztető éghajlat és növényzet alakult ki.
A körtúra nem vészes hosszúságú, hiszen alig 3,5 kilométer, ráadásul a Kőlik-völgyben a Kerek-hegy tetejére vezető néhány meredekebb kaptató kivételével könnyű erdei séta, úgyhogy az egész családnak remek program. A tanösvény szakasza pedig rendkívül sok hangulatos és piknikezésre csábító hellyel rendelkezik, ám ezek többsége a hegyen van, így inkább tavasztól őszig javasolt, valamint akkor sem árt, ha van nálunk kiskabát, pulóver.
A Kerek-hegy kopár, dolomitgyeppel fedett fennsíkjáról pedig lélegzetelállító a kilátás nyílik Csákvárra, a Vértesaljára, a Vértes érdekes formájú hullámos lankáira, mély völgyeire.
Távolság Székesfehérvártól: kb. 25 kilométer,
Hossza: 3,5 km,
Szintemelkedése: 150 méter,
Szintideje: 2 óra,
Nehézsége: könnyű.
Pátrácos (Malomerdő) tanösvény, Pusztavám
Az út a pusztavámi Malomerdő Panzió és Ökoturisztikai Központ csodás, parkosított kertjéből, azon belül is az erdő széli karámoknál - ahol a környék őshonos vadjaival lehet találkozni -, a tanösvényekre jellemző ismertető táblánál indul, de ezen kívül más felfestést ne keressünk. Egyébként a tanösvény egésze alatt az információs táblák segítik a tájékozódást, szóval érdemes azokat követni, ha a kijelölt úton szeretnénk maradni.
Márpedig megéri végigjárni a Pátrácos tanösvényt, hiszen az izgalmas látnivalók mellett rengeteg információval gazdagodhatunk: az erdőben való tájékozódás elméleti és gyakorlati ismereteivel, a különböző talajok fizikai és kémiai tulajdonságaival, az egykori bányákat érintő tájrendezési (rekultivációs) tevékenységgel, a vizes élőhelyek fontosságával és élővilágával, valamint az erdőfelújítás módszereivel és menetével.
És hogy merre halad a tanösvény és milyen látványt kapunk a tudás mellé? Végigsétálhatunk a Malomerdőn, a festői szurdokvölgyön, felülről is láthatjuk a Csuka-tavat és egészen a Csuka-forráshoz érünk, ami egyben a tanösvény fordulópontja is. Itt kiépített esőbeállóval, szalonnasütővel, padokkal, asztalokkal felszerelt pihenőhely várják a megfáradt kirándulókat.
Távolság Székesfehérvártól: kb. 33 kilométer,
Hossza: 7,8 km,
Szintemelkedése: 105 méter,
Szintideje: 4 óra,
Nehézsége: könnyű.
Tatai Fényes Tanösvény
Bár ez a túra van legmesszebb Székesfehérvártól, közel hatvan kilométerre, szinte kihagyhatatlan, hiszen Magyarország egyik legérdekesebb tanösvényét járhatjuk végig itt. A Fényes karsztforrás-csoportnál kialakított, egyedülálló, fából épült sétány végigkalauzol minket a tiszta vizű források felett, a láperdő égerfái közt.
Az 1350 méter hosszan kanyargó, a láp fölé, cölöpökre épített, látványos ösvény egyes állomásain információs táblák segítenek megérteni a forrásvidékre jellemző élővilágot, a különböző tavakat, forrásokat, természeti jelenségeket.Ráadásul abszolút gyerekbarát is a Tatai Fényes Tanösvény, és hazánk páratlan természeti jelensége testközelből, játékos módon fedezhető fel miközben látványos hidakon, pallókon, járdákon sétálunk végig.
Távolság Székesfehérvártól: kb. 58 kilométer,
Hossza: 1350 m,
Nehézsége: könnyű.
+1 Sóstói Tanösvény, Székesfehérvár
Ha már tanösvények, akkor persze a felsorolásból nem maradhat ki a saját "gyermekünk" sem. Az interaktív tanösvény telepítése még 2018-ban fejeződött be, párhuzamosan a Sóstó nagyszabású élőhely-rehabilitációs projektjével. Mit is lehetne mondani: egy csoda, egy gyöngyszem a város közepén, amit mindenkinek látnia kell.
A tanösvény információs táblái a tavat megkerülő, és a környező erdőket, gyepeket feltáró útvonalak mentén láthatók, és izgalmas betekintést nyújtanak a tó történetébe, valamint a terület lenyűgöző élővilágába. Az út a tóra épített pallókon vagy erdei ösvényeken vezet, összesen hét kilométer hosszan.
A séta közben három kilátóról is megcsodálhatjuk a tavat, és mindegyiken találhatunk interaktív információs táblákat, játékokat. A tanösvényt bejárva bolyonghatunk a fűzfavesszős útvesztőben, a bíbiclesnél pedig testközelből leshetjük meg a tó lakóit.