Hét jó ok, hogy minden nap mozogj!Hét jó ok, hogy minden nap mozogj!
Ha edzésre, tornára, testmozgásra gondolunk, elsőként a fogyás, a formásabb, tónusosabb test rémlik fel előttünk, mint motiváció.
Lehet akár ez is a cél, de ennél sokkal hétköznapibb hasznai is vannak a napi, rendszeres testmozgásnak, amik mindenkire vonatkoznak, függetlenül attól, hogy akarunk-e karcsúsodni vagy sem.
Ha minden nap átmozgatjuk magunkat, egész egyszerűen jobb lesz a közérzetünk és a kedvünk is. De nézzük részletesebben is a napi torna jótékony hatásait!
1. Jobban alszunk tőle
Amikor tornázni kezdünk, endorfin szabadul fel a testünkben, enyhül a feszültség az izmainkban. Csökkenhet a feszítő érzés a nyakunkban, enyhül a fejfájás, és sokkal könnyebben álmosodunk el, pihentetőbb lesz az alvás. Figyeljünk azonban arra, hogy a mozgás fel is pörget, ne az elalvás előtti órákban lássunk hozzá!
2. Segít megelőzni a csontritkulást
Ahogy arról már korábban szót ejtettünk, a csontritkulást jórészt genetikai adottságok befolyásolják, de mi magunk is sokat tehetünk a megelőzéséért. Mégpedig a megfelelő tápanyagbevitel mellett leginkább a rendszeres testmozgással. Legyen az séta vagy egy kis súlyzózás, a csontjaink is erősödni fognak.
3. Erősíti az immunrendszert
Örök igény a szervezet ellenálló képességének növelése, de járványidőszakban a legtöbbünk gondolkodásában ez az érv még inkább előtérbe kerül. Márpedig a mindennapos, nem megerőltető testedzéssel fontos lépést tehetünk a betegségek könnyebb legyőzésének érdekében.
4. Jót tesz az anyagcserének és az oxigénellátásnak
Nem csak a vérnyomást segít normalizálni a mozgás, látványosan javítja az egészségi állapotot azért is, mert jobb lesz a szervezet oxigén-felhasználása, és felgyorsítja az anyagcserét is.
5. Oldja a stresszt!
Mozgás közben megemelkedik a testhőmérsékletünk, izmainkban csökken a szorongás miatti feszültség. A rendszeres torna enyhítheti a lehangoltságot, a depressziós tüneteket is, jelentősen javítja az általános közérzetet!
6. Csökkenti a cukorbetegség kialakulásának esélyeit és annak szövődményeit
A sport jó hatással van a vérkeringésre, és a test inzulinigényét is csökkenti, így kisebb az esélye a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának. Ha csökkentjük a testzsír arányát a szervezetünkben, és vigyázunk a súlyunkra, nagyobb eséllyel kerülhetjük el ezt a betegséget. De ha már kialakult, sokat tehetünk a szövődmények kialakulása ellen.
7. Elmúlik a fáradtság
Ellentmondásos érzés: ha rendszeresen, folyamatosan fáradtnak érezzük magunkat, valószínűleg kevesebb kedvünk van nekiállni mozogni. Pedig éppen az aktív életmód rángathat ki minket ebből az állapotból és növelheti a szervezetünk energiaszintjét. Keljünk fel hát a kanapéról, és száműzzük a lustaságot!
Hogy egy kis ötletet is adjunk a mozgáshoz, nézd végig a Fehérvár Televízió Lendüljünk formába! címmel készült tévétorna videóit!
További ajánlatok:
www.mentahaz.hu